Jan Smoczyński: wkładam całe serce w to, co robię

 • Facebook
 • Twitter
 • Wykop
 • Mail
Jan Smoczyński: wkładam całe serce w to, co robię
Jan SmoczyńskiFoto: Forum / Jan Rolke

Dzięki temu, że pracował jak szalony, ma na koncie imponujące dokonania muzyczne, ale dzięki żonie zdał sobie sprawę, że poza muzyką w życiu jest wiele innych wspaniałych rzeczy. Jan Smoczyński – pianista, kompozytor i producent muzyczny był gościem tego wydania audycji.

41-letni Smoczyński ma wzbudzający szacunek dorobek artystyczny. Na liście współpracowników tego absolwenta Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach widnieje kilkadziesiąt nazwisk, m.in. Urszula Dudziak, Grażyna Auguścik, Artur Rojek, Dorota Miśkiewicz i Kayah. Jak sam przyznaje, w początkowym okresie swojej kariery w branży muzycznej, był pracoholikiem.

– Przez wiele lat bardzo, bardzo intensywnie pracowałem. Zanim poznałem moją żonę, to często bywało, że nawet siedem dni w tygodniu po kilkanaście godzin. W pewnym momencie, między innymi z jej pomocą, zdałem sobie sprawę, że to trochę nie ma sensu, że treścią życia są również inne wspaniałe rzeczy, że skierowanie całej energii w stronę muzyki nie jest tym, o co chodzi – wyznał w rozmowie z Mateuszem Krautwurstem.


Posłuchaj

52:19
Jan Smoczyński - człowiek-orkiestra (Serdeczne Dźwięki/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+
 

 

Jednym z ciekawszych projektów, w jakich gość "Serdecznych dźwięków" brał udział w ostatnich latach, była płyta "Czułe struny" Natalii Kukulskiej. Wokalistka poprosiła go o zaaranżowanie paru utworów zaśpiewanych do muzyki Fryderyka Chopina. Zmierzenie się z twórczością genialnego kompozytora nie stanowiło problemu dla Smoczyńskiego. – Dawno temu zrezygnowałem z takiego podejścia, że tego to się nie rusza, a tego nie wolno robić. Nie mam w sobie takiego poczucia: "O kurczę, tutaj to trzeba się postarać, bo może to zostać źle odebrane". Za każdym razem, gdy coś robię, wkładam w to całe serce, żeby to było jak najlepsze.

Jan od wielu lat jest klawiszowcem w zespole Mateusz Smoczyński Quintet, dowodzonym przez jego brata, wybitnego skrzypka. Jak sam twierdzi, nie jest zazdrosny o rolę lidera grupy. – Nigdy nie było między nami konkurencji, bo bardzo szybko zdałem sobie sprawę z tego, że mam zdolniejszego młodszego brata. Nigdy z tym nie walczyłem, przyjąłem to z pokorą i starałem się to nadrobić dużą ilością pracy.

Natalia Kukulska – "Znieczulenie", źródło: YouTube / Natalia Kukulska 

Muzyczną oprawę audycji stanowiły utwory, w których powstaniu maczał palce jej gość specjalny – od klubowego 15 Minut Projekt, przez ludowe Babooshki i klasyczną Natalię Kukulską, po łączącą smooth jazz z world music Annę Marię Jopek. 

Lista utworów: 

 1. 15 Minut Projekt – "Love Dance"
 2. Ania Szarmach – "Inna"
 3. Babooshki – "Rano Rano"
 4. Natalia Kukulska – "Znieczulenie"
 5. Bovska – "Kaktus"
 6. Mateusz Smoczyński Quintet – "Berek"
 7. Pani Galewska – "Life Is So Short"
 8. Anna Maria Jopek – "Zrób co możesz"
 9. Kayah – "Jak skała"
 10. Brodka – "Znam cię na pamięć"

***

Tytuł audycji: Serdeczne Dźwięki
Autor audycji: Mateusz Krautwurst
Gość: Jan Smoczyński (pianista, kompozytor i producent muzyczny)
Data emisji: 12.07.2021
Godzina emisji: 23.07

kc/kr

Polecane