Reklama

reklama

Egzoszkielet – bioniczny wynalazek podnosi na nogi osoby po urazach kręgosłupa

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Egzoszkielet – bioniczny wynalazek podnosi na nogi osoby po urazach kręgosłupa
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/van Chudakov

Jeszcze niedawno wykorzystywany w wojsku, znalazł swoje zastosowanie w medycynie. Egzoszkielet, bo o nim mowa, to sztywna metalowa rama oraz napędzany na baterie system sterowanych komputerowo siłowników, które zdejmują obciążenie z ciała pacjenta. Urządzenie umożliwia reedukację chodu osobom ze schorzeniami neurologicznymi lub urazami.

oko.jpg
Sztuczna inteligencja w służbie okulistyki?

Jak na siłowni

Swoją imponującą karierę egzoszkielety rozpoczęły w wojsku, gdzie ich głównym zadaniem było odciążenie kręgosłupa żołnierzy. Teraz mają zbawienny wpływ na proces rehabilitacyjny pacjentów z częściowym lub całkowitym uszkodzeniem rdzenia kręgowego, po udarach, ze stwardnieniem rozsianym, z dystrofią mięśniową, z mózgowym porażeniem dziecięcym czy z urazem czaszkowo-mózgowym. 

Działanie urządzenia opisuje Mariusz Strzecha z jednej z firm zajmujących się produkcją egzoszkieletów. – Siłowniki pozwalają, choć nie w stu procentach, wstać, iść, zatrzymać się i usiąść, za pacjenta. Egzoszkielet na początku powinien zdejmować całość obciążenia, a potem 95 proc. i 90 proc. – wyjaśnia specjalista. – Tak jak na siłowni podnosi się coraz większy ciężar, żeby robić postępy, tak tutaj ujmuje się role egzoszkieletu na poczet roli pacjenta – porównuje.

Posłuchaj

3:42
Bioniczny szkielet pomaga chodzić pacjentom o własnych nogach (Trójka do Trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

W egzoszkielecie przed ołtarz

Bateria ważącego około 23 kilogramy urządzenia pozwala na dwie godziny treningu. Egzoszkielet reaguje na komendy wydawane poprzez tablet lub wbudowane przyciski. Najczęściej system obsługuje terapeuta, jednak istnieje pewien model, który pacjent może obsłużyć samodzielnie. Jednym warunkiem są sprawne ręce. – Nasz flagowy pacjent poszedł w egzoszkielecie do ślubu. Mężczyzna, który od pięciu lat nie był w stanie wstać, nagle zaczął chodzić – mówi Mariusz Strzecha.

Egzoszkielety mają szanse na upowszechnienie się wśród polskich pacjentów. Jeżeli udałoby się udowodnić w sądzie, że egzoszkielet poprawi jakość życia ofiary wypadku, może zostać zrefundowany z OC sprawcy. Dawniej musiałby on ponieść koszt ponad półtora miliona złotych. Dziś cena sprzętu spadła poniżej 400 tys. złotych. 

Jak działa egzoszkielet (pokaz) na EFF Integracja Ty i Ja Koszalin 2015/Studio HD Platon Politechnika Koszalińska

***

Tytuł audycji: Trójka do Trzeciej
Prowadzi: Mateusz Drozda
Autor materiału reporterskiego: Michał Makowski (Polskie Radio Łódź)
Data emisji: 13.07.2021
Godzina emisji: 11.19

kr

Polecane