Słoń Aleksander nową atrakcją łódzkiego zoo

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Słoń Aleksander nową atrakcją łódzkiego zoo
Słoń Aleksander w łódzkim ZOOFoto: mat. prasowe

W piątek, 2 lipca, w łódzkim zoo pojawił się nowy mieszkaniec: słoń. Ma na imię Aleksander, 43 lata, waży pond sześć ton i mierzy ponad 3,5 metra w kłębie: jest największym i najstarszym słoniem w Europie. Jest pierwszym mieszkańcem owoczesnego Orientarium, gdzie w przyszłości zamieszkają jeszcze inne słonie, ale także krokodyle gawialowe, orangutany oraz gibony.


oryks szablorogi pixabay 1200.jpg
Maluch w gdańskim zoo. Oryks szablorogi to gatunek wymarły w naturze

Aleksander przybył do Łodzi z ogrodu zoologicznego w Munster: na razie przyzwyczaja się i poznaje swoją nową siedzibę. Kierownictwo zoo przewiduje, że już w sierpniu dołącza do niego dwa kolejne słonie. Ponieważ Aleks jest dużym osobnikiem, świadomym swej siły, ale także zrównoważonym i stanowczym, będzie swoistym stabilizatorem i przewodnikiem dla młodszych, niesfornych słoni.


Posłuchaj

3:27
Słoń Aleksander - nowy mieszkaniec łódzkiego zoo (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

– To jest dopiero piąty dzień Aleksandra w Łodzi: na razie zapoznaje się z nowym otoczeniem. Kiedy wszedł do pomieszczenia zapleczowego, od razu "przetestował" nową osłonę rur, która już jest do poprawienia – mówi Ireneusz Dąbrowski, asystent kierownika sekcji hodowlanej. – Ale przedwczoraj był już spokojniejszy – dodaje.

– Cieszymy się, że słonie wracają do naszego ogrodu. Przypomnijmy, że nasza ostatnia słonica Magda odeszła w 2016 roku i od tego czasu w łódzkim ogrodzie słoni nie było. W tej chwili mamy doskonałe warunki do hodowli tych wyjątkowych zwierząt. To bardzo ważna chwila dla Orientarium, jak i dla naszego miasta – deklaruje prezydent Łodzi, Hanna Zdanowska.

Aleksander ma tylko jeden cios. – Stracił go w latach 90.: cios został usunięty z powodów zdrowotnych – tłumaczy wiceprezes łódzkiego zoo Tomasz Jóźwik. Mimo to ma duży apetyt: potrafi zjeść nawet ponad 300 kg karmy dziennie! – Lubi wszystko to, co lubią słonie: siano, zielonkę, liście oraz oczywiście różne owoce. Podobno jednak jego największym przysmakiem są zwykłe bułki – mówi wiceprezes Jóźwik.

Słoń Aleksander – pierwszy lokator Orientarium/YouTube plaster łódzki


***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr Firan
Autor materiału reporterskiego: Michał Makowski (Radio Łódź)
Data emisji: 08.07.2021
Godzina emisji: 06.16

pr

Polecane