Reportaż "Wakacje po lockdownie". Jak wygląda tegoroczna turystyka? [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Reportaż "Wakacje po lockdownie". Jak wygląda tegoroczna turystyka? [POSŁUCHAJ]
Słowacja, Jezioro Popradzkie zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock

Tęsknota za podróżami i poznawaniem nowych miejsc jest w tym roku szczególnie silna. Chętnych na wakacyjne wojaże nie brakuje. Większość decyduje się jednak na wyjazdy krajowe. Jednym z chętniej wybieranych kierunków są Tatry i Zakopane. 

Posłuchaj

11:48
"Wakacje po lockdownie" (Reportaż/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Pod Tatrami tłumy turystów widać od samego początku wakacji. – O normie długo jeszcze będziemy mogli zapomnieć. Zmieniły się preferencje turystyczne związane z zachowaniami i wyobrażeniami gości. Po pierwsze klienci przyjeżdżają na krótszy okres niż do tej pory. Decyzję o wyjeździe podejmują zazwyczaj w ostatniej chwili. Monitorują sytuację pandemiczną oraz pogodę i dopiero na tej podstawie dokonują rezerwacji.

Turystyka krajowa zawsze była popularna wśród Polaków. Znamy jednak klientów, którzy zrezygnowali z wyjazdów zagranicznych i postanowili wybrać się do Zakopanego. Decyzja taka najczęściej związana jest z obostrzeniami i procedurami obowiązującymi przy przekraczaniu granicy – mówiła Agata Wojtowicz, prezes Tatrzańskiej Izby Gospodarczej.

– Widać, że portfele gości są szczuplejsze niż do tej pory. W pierwszej kolejności sprzedają się pokoje budżetowe, wyposażone w aneks kuchenny. Turyści chętniej wybierają też hotele trzygwiazdkowe, zamiast tych o wyższym standardzie. Nasi goście w różnym stopniu odczuli finansowo pandemię. Oczekują więcej za swoje pieniądze i wydają je bardziej ostrożnie. Pobyty turnusowe, na tydzień lub dwa, od dłuższego czasu nie są już popularne. Przyjeżdżający lubią łączyć miejsca i zmieniać hotele podczas jednego wyjazdu. Dominują pobyty na weekend, ewentualnie przedłużone o jeden z dni tygodnia – wyjaśnił Wiktor Wróbel, prezes jednego z resortów. 

***

Tytuł reportażu: Wakacje po lockdownie
Autor reportażu: Przemysław Bolechowski
Data emisji: 08.07.2021
Godzina emisji: 18.43

zch

Polecane