Uwaga! "Burza"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Uwaga! "Burza"
William Szekspir "Burza", reż. Szymon Kaczmarek. Na zdjęciu: Marek Pesta (Ariel)Foto: Dawid Linkowski

Uznawana za jedną z ostatnich, a nawet ostatnią sztukę Szekspira, zaliczana do jego komedii – choć nie jest za bardzo wesoła – prapremierowo pokazana w Londynie prawdopodobnie w 1611 roku, "Burza" przez swój niepewny status intryguje reżyserów i interpretatorów. Poza swoją zagadkowością ma sporo innych cech, z powodu których należy do najbardziej atrakcyjnych wśród napisanych przez Anglika. Jest lubiana szczególnie przez widzów, którzy z zaciekawieniem czekają na najświeższe realizacje, w nowy sposób odczytujące treść starych dramatów.

Profesor Jerzy Limon, twórca Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku oraz Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, wiedział doskonale, co czyni, wybierając ten tytuł na kolejne Lato z Szekspirem, a miał on być dla GTS wyjątkowo ważny, jako pierwsza produkcja własna tego teatru. 

Profesor nie wiedział, że wykonuje swój ostatni spektakularny gest i dlatego myślimy dzisiaj o nim jako o Prosperze – królu, filozofie, magu, który po raz ostatni zaklina rzeczywistość. A potem nastają nowe porządki. Szekspir, kończąc też swoją twórczość (czy spodziewał się tego końca?), oszczędził nam wizji tragicznego finału, fundując w zamian happy end i krzepiąc tym samym nadzieją, że po burzy przychodzi… piękny dzień.

Baszka Marcinik i prof. Jerzy Limon, fot. Wojciech Dorosz/Polskie Radio Baszka Marcinik i prof. Jerzy Limon (Fot. Wojciech Dorosz/Polskie Radio)

Burza jednak, która na początku 2020 roku zakłóciła "normalność" na niespotykaną dotąd, globalną skalę, która wciąż straszy pomrukami, zabrała nam profesora. Nie wiemy jeszcze, jaki będzie nasz szekspirowski "dzień po burzy", ale już staramy się cieszyć rozpoczynającą tegoroczne Lato z Szekspirem premierą oraz całym 25. Festiwalem Szekspirowskim w Gdańsku.

Początek tego lata w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim – 8 lipca; na przełomie lipca i sierpnia, tradycyjnie, start festiwalu. W noc premiery "Burzy" w GTS spotykamy się na dziedzińcu teatru, po to, by o niej rozmawiać i próbować przygotować się na te niezwykłe dni.

Posłuchaj

1:54:36
Pamięci profesora Jerzego Limona (Trójka pod Księżycem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Naszym gościem jest reżyser "Burzy" – Szymon Kaczmarek, a podejmują nas reprezentantki gospodarza wydarzeń, czyli Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego: Joanna Śnieżko-Misterek – koordynująca program festiwalu, oraz Magdalena Hajdysz – rzeczniczka GTS. 

Premiera "Burzy" zatem to centrum naszego zainteresowania, a z programu festiwalu wybieramy na początek: omówienie nominacji do Złotego Yoricka, największe wydarzenia z nurtu głównego oraz ciekawostki Szekspiroffa.

Najważniejsze jednak jest to, że drugie lipcowe wydanie TPK poświęcamy pamięci profesora Jerzego Limona, bez którego nie byłoby nas dzisiaj w Gdańsku, na dziedzińcu pod murami tej "miniatury renesansowego miasta", jakim jest Gdański Teatr Szekspirowski.

Mimo wszystko próbujmy nadal cieszyć się najkrótszymi nocami roku. I życzmy sobie, by po burzach zawsze przychodził piękny, rześki dzień.

***

Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: 
Aleksandra Kaczkowska
Data emisji: 9.07.2021
Godzina emisji: 00.05

(Tekst: Barbara Marcinik)

Polecane