Szczecin Music Fest zaprasza już po raz siedemnasty

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Szczecin Music Fest zaprasza już po raz siedemnasty
CarminhoFoto: Mariana Maltoni / materiały SMF

Gwiazdami tegorocznej edycji Szczecin Music Fest będą: Carminho – jedna z największych współczesnych gwiazd muzyki fado, Richard Bona – genialny basista z Kamerunu oraz Anna Maria Jopek, która zaprezentuje swój najnowszy projekt zatytułowany "Przestworza".

Szczecin Music Fest jest jednym z najciekawszych wydarzeń muzycznych w regionie, mocnym punktem na kulturalnej mapie miasta od wielu lat. To inicjatywa, dzięki której od 2004 roku mieszkańcy Szczecina i regionu mogą uczestniczyć w koncertach gwiazd o międzynarodowej sławie takich jak: Katie Melua, Macy Gray, Suzanne Vega, Goran Bregovic, Paco De Lucia, Gotan Project, Mariza, Sinead O`Connor, Herbie Hancock, Zaz, Pat Metheny, Chick Corea, Hugh Laurie, Chris Botti, Marcus Miller, Jan Garbarek, Cesaria Evora, Selah Sue, Lisa Gerrard, Bobby McFerrin, Morcheeba, Bobby McFerrin i wielu innych.

Łącznie w ramach Szczecin Music Fest odbyło się już prawie 100 koncertów. Od początku powstania ideą festiwalu jest prezentacja najlepszych i najciekawszych wykonawców muzyki świata (world music), jazzu oraz muzyki z gatunku crossover – czyli artystów wykraczających poza standardowe ramy poszczególnych stylów.

W koncertach Szczecin Music Fest uczestniczyło już ponad 100 tys. osób! Koncerty odbywają się w najpiękniejszych miejscach w Szczecinie – Filharmonii i na Zamku Książąt Pomorskich – i cieszą się zainteresowaniem nie tylko lokalnych melomanów, ale również słuchaczy z innych regionów Polski oraz krajów ościennych (Szwecja, Dania, Niemcy).

Od lat Szczecin Music Fest jest synonimem ciekawych, wartych zobaczenia koncertów. Koncerty SMF odbywają się od 2004 roku. W 2020 roku epidemia COVID-19 uniemożliwiła przeprowadzenie koncertów zgodnie z założonym planem. Celem organizatorów jest kontynuacja tej wyjątkowej inicjatywy, dzięki której szczecińska publiczność od lat ma szansę na muzyczne spotkanie z wybitnymi muzykami z całego świata.


PROGRAM FESTIWALU

CARMINHO – 23 lipca 2021, Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Obok Marizy jest jedną z największych współczesnych gwiazd muzyki fado. Posiada wszystko co najważniejsze: niepowtarzalny, mocny głos, osobowość sceniczną i ten rodzaj magii jaki mają największe gwiazdy – swoim śpiewem hipnotyzuje publiczność. Debiutancki album Carminho okrzyknięty został wielkim wydarzeniem, a magazyn "Songlines" wybrał ten album do 10 najważniejszych płyt world music 2011 roku na świecie. Także kolejne albumy artystki: "Alma" (2012), "Canta" (2014), "Carminho canta Tom Jobim" (2016) zdobyły popularność i zyskały tytuł platynowych. Ostatni album artystki "Maria" jest najbardziej intymny w jej dotychczasowej dyskografii.

CARMINHO - O Menino e a Cidade [Official Music Video] / Carminho

ANNA MARIA JOPEK – 31 sierpnia 2021, Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

"Przestworza" to najnowszy projekt artystki, do którego zaprosiła cenionych i niezwykle utalentowanych polskich muzyków. Kierownictwo muzyczne nad projektem objął Piotr Wojtasik, odpowiedzialny również za aranże, a całości dopełni znakomity zespół w składzie: Dominik Wania, Maciej Sikała, Robert Kubiszyn, Paweł Dobrowolski, Piotr Nazaruk oraz Atom String Quartet.

Przestworza to... Anna Maria Jopek / Anna Maria Jopek

RICHARD BONA – 4 września 2021, Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Muzyczny geniusz z Kamerunu, obywatel świata, artysta niezwykle popularny w naszym kraju. Niesamowity kunszt gry na basie, wyjątkowa umiejętność pisania i aranżowania piosenek oraz niezwykła zdolność uczenia się gry na dowolnym instrumencie czynią Richarda Bonę rzadkim typem afrykańskiego artysty, który przekracza granice kulturowe. Ostatni album artysty (Mandekan Cubano) jest kompilacją sztuki inspirowanej bogatym folklorem i tradycyjną muzyką Zachodniej Afryki i Kuby. Przyjedzie do Szczecina z kubańskimi wirtuozami – Alfredo Rodriguezem (piano) i Pedrito Martinezem (instrumenty perkusyjne).

Richard Bona & Mandekan Cubano - Jokoh Jokoh / Richard Bona


WYSTAWA PLAKATÓW 7 czerwca – 10 lipca 2021, Galeria Jagiellońska 86

Wystawa będzie okazją do spotkania i przypomnienia koncertów Szczecin Music Fest. 16 lat festiwalu to 16 corocznych edycji i prawie 100 wykonawców, wielu prawdziwie kultowych! Wystąpili u nas m.in. nieodżałowani Afrykańska Królowa Cesaria Evora, numer jeden gitary flamenco Paco de Lucia oraz czarodziej fortepianu Chick Corea. Nie ma możliwości zaprezentowania wszystkich 100 plakatów, ale organizatorzy znaleźli miejsce, gdzie będzie ich można wyeksponować ponad 30. Wystawę będzie można zwiedzać przez cały miesiąc, a dodatkową atrakcją będzie możliwość kupienia unikalnych pamiątek z autografami artystów.

Polecane