Tu najmłodsi budują swój własny plac zabaw. Rezerwat Dzikich Dzieci w Lublinie
2021-07-05, 06:07 | aktualizacja 2021-07-05, 10:07
W Lublinie powstał nietypowy plac zabaw. Dzieci rządzą się tam własnymi prawami. Pociechy mogą decydować m.in. o budowie nowych urządzeń czy zagospodarowaniu danego miejsca. – Mamy obserwować dzieci, by żadne z nich nie zrobiło sobie krzywdy, i dawać im pewne inspiracje do działania – mówi Damian Mika, playworker w Rezerwacie Dzikich Dzieci.
Niezwykłe miejsce na mapie Lublina
Rezerwat Dzikich Dzieci to wyjątkowe miejsce, powstałe z inspiracji ideą amerykańskiego Adventure Playground i wspierane przez budżet obywatelski. Idea miejsca, od kilku lat znajdującego się przy ul. Dolnej Panny Marii w Lublinie, nawiązuje do myśli Janusza Korczaka, która definiuje zabawę jako swobodne działania dzieci.
Posłuchaj
Zgodnie z zasadą pajdokracji (formy rządów, w której władzę sprawują dzieci) to najmłodsi odpowiadają za kształt swojego placu zabaw. Chłopców i dziewczynek nie trzeba długo namawiać – wyposażeni w deski, młotki i wiertarki, pracują bez wytchnienia: budują i ozdabiają instalacje, bazy i wieże.
Dorosłym wstęp wzbroniony!
Teren rezerwatu składa się z dwóch stref: ścisłej (dla dzieci w wieku 7–15 lat) oraz buforowej (dla dzieci poniżej 7. roku życia z opiekunami). W strefie ścisłej obowiązuje Kodeks Honorowy oparty na zasadach wzajemnego szacunku. Za jego przestrzeganie mali budowniczy otrzymują odznaki w formie pieczątek.
– Odkąd były tu pierwszy raz, codziennie chcą wracać. Na pewno jest inaczej niż wszędzie indziej w mieście. Praca z narzędziami, swoboda, możliwość pobrudzenia się są dla nich atrakcyjne – mówi babcia dziewięcio- i jedenastolatka bawiących się w rezerwacie.
Odpoczynek od codzienności
W Rezerwacie kształtują się więzi społeczne, rozwijają praktyczne umiejętności i dzieci stają się bardziej samodzielne. Tu także odpoczywają od codziennych zadań, zgiełku miasta i telefonów komórkowych, które na terenie rezerwatu są zakazane. – Możemy bardziej spędzać czas z innymi. W dzisiejszych czasach większość dzieci cały czas patrzy w telefon, więc możemy uciec od tego wirtualnego świata – przyznaje jedna z dziewczynek.
Rezerwat Dzikich Dzieci/Radio Lublin
***
Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Michał Kirmuć
Autorka materiału reporterskiego: Magdalena Kowalska (Polskie Radio Lublin)
Data emisji: 05.07.2021
Godzina emisji: 06.47
kr