Polskie skarby i tajemnice. Które miejsca warto odkryć?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Polskie skarby i tajemnice. Które miejsca warto odkryć?
Polskie krajobrazyFoto: Shutterstock

W Polsce nie brakuje pięknych miejsc, naznaczonych niezwykłą historią. Podróżując po kraju, warto odwiedzać nie tylko te znane z przewodników. Zwiedzanie lokalnych zabytków może dostarczyć poszukiwaczom przygód wielu wspaniałych przeżyć i zaskoczyć swoim bogactwem. Przekonywał o tym gość Anny Popek – Amadeusz Majtka, poszukiwacz, który swoje odkrycia opisał w książce.

 W mojej książce można odnaleźć tematy, które odnoszą się do każdego rejonu Polski oraz śladów polskości na całym świecie. Za najbardziej fascynującą uważam kwestię dzieł sztuki, które zaginęły podczas II wojny światowej. To temat rzeka, na który mogłoby powstać wiele publikacji. Drugą ciekawą kwestią są wraki statków, jak i skarby oraz tajemnice, które kryje Morze Bałtyckie. Ten temat w wielu przypadkach również wiąże się z II wojną. Trzeci, ciekawy wątek to moje rodzinne strony, czyli województwo kujawsko-pomorskie. Ten rejon przez wielu nazywany jest polską Atlantydą. Uważam, że słusznie – mówił Amadeusz Majtka. 

Gdzie szukać skarbów historii? 

– Każdy region i miejsce mają w sobie coś niezwykle ciekawego. To fascynujące historie, urzekająco piękne miasta, zaginione sztolnie, zamki i pałace. Nie trzeba daleko oszukać. Wystarczy zwiedzić okoliczne miejscowości lub zapoznać się z lokalną literaturą. Niektóre historie możemy znać również z dzieciństwa, od dziadków, przyjaciół i znajomych. W wielu z nich kryje się prawda, którą warto poznać – zachęcał gość "Leniwego przedpołudnia". 

Posłuchaj

51:32
Lokalne polskie skarby perełki (Leniwe przedpołudnie)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Kujawsko-Pomorskie

– To region, który często w pierwszej kolejności kojarzy się z Toruniem, jego starówką i gotykiem. Mało kto wie, że w okolicach miasta można znaleźć wiele fortyfikacji. To ponad dwieście obiektów, niektóre z nich powstały podczas zaborów. Znaczna część tych budowli jest w dobrym stanie. Wiele też można zwiedzać. Co ciekawe, ciągle pojawiają się nowinki związane z odkryciem broni lub pamiątek po stacjonujących tam żołnierzach. Kolejną perełką mogą okazać się okolice Bydgoszczy i słynna fabryka DAG. Miejsce stanowiło osobną dzielnicę z licznymi budynkami. Zwiedzając tamtejsze rejony, warto pamiętać też o Włocławku i nieco zapomnianych bunkrach. Niektóre z nich są naprawdę trudne do odszukania, ale przez to zdecydowanie polecam je tym, którzy w swoich podróżach szukają tajemniczości – mówił poszukiwacz. 

Kujawsko-Pomorskie  lubię tu być / Lubię Kujawsko-Pomorskie 

Zaginione dzieła sztuki

– W książce przedstawiłem listę ponad dwudziestu obrazów, które po części są nam znane i dostępne w publicznych kolekcjach. Wskazałem, skąd pochodziły przed grabieżą oraz gdzie znajdują się obecnie. Co do wielu z nich prowadzone są obecnie procesy, które mają pomóc w odzyskaniu ich przez państwo. To jednak skomplikowana procedura. Każdy kraj broni swoich muzealiów. Wskazałem też na kilka prywatnych kolekcji, w których znajdują się polskie dzieła sztuki. Na dzień dzisiejszy szacuje się, że nie odzyskaliśmy jeszcze pół miliona dzieł. Dobrze skatalogowanych zostało jedynie sześćdziesiąt tysięcy – doprecyzował. 

Grabież Europy cz. 1/2 / Historie II wojny

Górny Śląsk

– Ten region wielu z nas kojarzy się głównie z kopalniami i obiektami przemysłowymi. Bardzo niesłusznie. Śląsk powinien być chętnie odwiedzany przez turystów. Ze względu na długą obecność Niemców można odnaleźć na tamtejszych ziemiach liczne obiekty pałacowe. W poszukiwaniach natrafiłem na ciekawe informacje dotyczące pałacu w Sławkowicach, koło Raciborza. Okazuje się, że przed wojną obiekt należał do rodziny śląskich fabrykantów. Niestety w trakcie wojennej zawieruchy został uszkodzony i popadł w ruinę. Od osoby zajmującej się zabytkowymi nieruchomościami dowiedziałem się, że w pałacu znajduje się prawdopodobnie o wiele więcej poziomów piwnicznych niż znany nam jeden. Możemy tylko domyślać się, co się w nich znajduje. Wiemy, że przed zbliżającą się defensywą sowiecką rodzina zabrała część kosztowności ze sobą, a pozostałą prawdopodobnie ukryła w miejscu znanym tylko sobie – zdradził Amadeusz Majtka. 

Więcej tropów i tajemnic, które skrywają polskie miejscowości, można znaleźć w książce Amadeusza Majtki, zatytułowanej "Polskie skarby i tajemnice".

Ponadto w audycji: 

  • Joanna Szumańska o Łazienkach Królewskich,
  • Alicja Węgorzewska o festiwalu Mozartowskim,
  • Hania Bakuniak o bezpieczeństwie nad wodą. 

***

Tytuł audycji: Leniwe przedpołudnie
Prowadzi: Anna Popek
Data emisji: 04.07.2021
Godzina emisji: 10.05

zch

Polecane