Z kulturalną wizytą w Wenecji. 49. Międzynarodowy Festiwal Teatralny

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Z kulturalną wizytą w Wenecji. 49. Międzynarodowy Festiwal Teatralny
La Fenice Theatre w Wenecji Foto: shutterstock/pisaphotography

Życie w Wenecji niemal wróciło do normy sprzed pandemii, o czym świadczą otwarte restauracje, muzea i teatry. Przybywających do miasta tysiąca kanałów koneserów kultury najbardziej interesuje to ostatnie, bowiem 2 lipca to dzień rozpoczęcia 49. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego. 

Teatr Dramatyczny 1200.jpg
Letnie atrakcje w warszawskim Teatrze Dramatycznym

Złoty Lew dla Krzysztofa Warlikowskiego

Rok 2021 jest wyjątkowy dla polskiego teatru – statuetka Złotego Lwa zostanie przyznana reżyserowi teatralnemu i operowemu Krzysztofowi Warlikowskiemu, za całokształt twórczości artysty. "Polski reżyser Krzysztof Warlikowski to emblematyczna postać postkomunistycznego teatru, który naznaczył międzynarodową scenę, tworząc pamiętne wizje. Od ponad dwudziestu lat Krzysztof Warlikowski – zgodnie z uzasadnieniem – jest zwolennikiem głębokiej odnowy europejskiego języka teatralnego. Wykorzystując także odniesienia kinematograficzne, oryginalne wykorzystanie wideo i wdrażając nowe formy spektaklu mające na celu przywrócenie więzi między spektaklem a publicznością…" – czytamy w komunikacie prasowym Biennale di Venezia.

Krzysztof Warlikowski  Foto: Krzysztof Zuczkowski/FORUM Krzysztof Warlikowski Foto: Krzysztof Zuczkowski/FORUM

Na pociąg i do teatru z jednym biletem

Międzynarodowy Festiwal Teatralny odbywa się w Wenecji już od 1973 roku. Dziś jest on jednym z najdonioślejszych wydarzeń kulturalnych, nie tylko na mapie Wenecji, ale i całych Włoch. Jak podkreśla Ewa Kucharska, przewodniczka turystyczna mieszkająca w tym mieście od wielu lat, nie zawsze tak było. 

– Na samym początku, by wypromować festiwal, sprzedawano bilety na linię kolejową, z którym można było wejść też na spektakle – zaskakuje Ewa Kucharska. – Wydarzenie miało na celu krzewienie kultury, ale przede wszystkim było prowokacją. Sytuacja grup teatralnych nie była wówczas zalegalizowana  nie miały one wsparcia z budżetu państwa i swojej siedziby, stąd chciano wypromować teatr dramatyczny – tłumaczy.

Posłuchaj

8:04
Krótki przewodnik po historii Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego w Wenecji (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Wnętrza z historią

Dziś festiwal odbywa się w przepięknych, liczących kilkaset lat pomieszczeniach, niegdyś należących do weneckiego arsenału. – Jedna z sal, gdzie odbywają się przedstawienia, to sala armii wybudowana w 1460 roku. Mamy kilka takich miejsc, które są rozrzucone po całym mieście, jednak wszystkie one są miejscami bardzo sugestywnymi, nawiązującymi do historii Wenecji – mówi przewodniczka w rozmowie z Witoldem Lazarem.

Biennale Teatro 2021 - BLUE/BiennaleChannel

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Witold Lazar
Gość: Ewa Kucharska (przewodniczka turystyczna mieszkająca w Wenecji)
Data emisji: 02.07.2021
Godzina emisji: 16.38

kr

Polecane