Wystawa "Zoom na archeologię". Wykopaliska to dopiero początek

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wystawa "Zoom na archeologię". Wykopaliska to dopiero początek
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Elnur

Co dzieje się z eksponatami i odkryciami, zanim trafią na wystawę w muzeum? Odpowiedź na to pytanie czeka na uczestników wystawy "Zoom na archeologię", trwającej od 18 czerwca w Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej. – Idąc do muzeum, spodziewamy się zobaczyć wyselekcjonowane zabytki, które błyszczą w gablotkach i są w dobrym stanie lub po rekonstrukcji. Chcieliśmy uzmysłowić, jak taki zabytek wygląda okiem fachowca – mówi w "Trójce do Trzeciej" kurator wystawy i archeolog Sebastian Nowak.

oryks szablorogi pixabay 1200.jpg
Maluch w gdańskim zoo. Oryks szablorogi to gatunek wymarły w naturze

Zabytki z perspektywy fachowca

"Skąd bierzemy zabytki, by pokazać na wystawach? Dlaczego wykopaliska to dopiero pierwszy przystanek na długiej drodze, jaką przebędzie zabytek, nim trafi do magazynu muzealnego? Jak wielu specjalistów pochyla się nad znaleziskami archeologicznymi, by możliwie w pełni odczytać historię danego miejsca? Na wystawie spoglądamy na rzeczy, które przeważnie trudno wychwycić gołym okiem. Przez lupę i okular mikroskopu docieramy w zakamarki przedmiotów, pokazując, z czym mierzą się specjaliści od analiz archeologicznych" – czytamy w opisie wydarzenia.


Posłuchaj

5:49
Praca archeologa pod mikroskopem. Sebastian Nowak o wystawie "Zoom na archeologię" w Okręgowym Ziemi Kaliskiej (Trójka do Trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Eksponat pod mikroskopem

Wiele osób postrzega archeologów jako swojego rodzaju szalonych naukowców, który z łopatą w dłoni pokonują kolejne warstwy ziemi, by dokopać się do liczącego tysiące lat skarbu. Sebastian Nowak zaznacza jednak, że duża część pracy archeologa odbywa się w zaciszu laboratorium. Jej efekty także można zobaczyć na wystawie.

– Zdecydowaliśmy się pokazać szereg zdjęć mikroskopowych w dużych powiększeniach, ujawniających interesujące detale zabytków, które można zobaczyć w gablotach – opisuje Sebastian Nowak. – Części obiektów, jak surowce włókiennicze, które od tysiącleci służyły człowiekowi jako tworzywo odzieży, można dotknąć, by porównać fakturę,  miękkość i elastyczność poszczególnych surowców – zachęca.

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Firan
Gość: Sebastian Nowak (archeolog, kurator wystawy "Zoom na archeologię" w Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej)
Data emisji: 02.07.2021
Godzina emisji: 14.32

kr

Polecane