Facebookowi poddani Marka Zuckerberga

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Facebookowi poddani Marka Zuckerberga
Foto: fot. Oliver Killig/ PAP/DPA

Mark Zuckerberg dzięki swojemu genialnemu wynalazkowi, jakim jest Facebook, wie o nas coraz więcej i dzięki nam stał się miliarderem. Mimo to wcale nie chcemy opuszczać jego królestwa.

Posłuchaj

Raport o stanie świata 20 listopada 2010
+
Dodaj do playlisty
+

Serwis społecznościowy Facebook ma już 500 milionów użytkowników na całym świecie, w tym prawie 7 milionów Polaków. Jego twórca Mark Zuckerberg przedstawił nowe narzędzie, które ma zmienić sposób wysyłania maili. Dzięki niemu jeszcze więcej czasu mamy spędzać na Facebooku, gdyż stanie się kolejnym narzędziem komunikacji, które otrzymamy po założeniu konta.


- Zdaje się, że Zuckerberg znowu wyczuwa nasze nastroje i potrzeby. Podobno jest świetnym psychologiem i zamyka nas w swoim serwisie – mówi Barbara Stawarz z Wyższej Szkoły Psychologii Społecznej w Warszawie, specjalistka w dziedzinie nowych mediów. – Twórca Facebooka tłumaczy, że takie jest właśnie pokolenie sieci – musi być natychmiast, chcemy się ze sobą komunikować szybko – dodaje.  


Kolejnym osiągnięciom i rozwiązaniom technologicznym coraz mniej przychylnie przypatruje się drugi internetowy gigant – Google, który dotąd wiedział o nas najwięcej. Teraz szala zwycięstwa przechyla się raczej w stronę firmy Zuckerberga, która jest samonapędzającą się maszyną do robienia pieniędzy. Miliony ludzi dziennie zostawia w serwisie informacje o sobie, które łatwo mogą wykorzystać marketerzy. I chociaż część z nas zdaje sobie z tego sprawę, nie rezygnuje z udziału w wirtualnym życiu.

– Jeśli nie mamy  Facebooka, coraz częściej czujemy się wykluczeni z życia społecznego. Facebook zdominował nasze kontakty, ale też je ułatwia - tłumaczy nasze zachowanie Barbara Stawarz.

Zdaniem gościa Dariusza Rosiaka w Internecie uprawiamy w dużej mierze „cyberbumelanctwo” i raczej dzięki Facebookowi nie zmienimy świata. Chętnie zaznaczamy poprzez kliknięcie „lubię to” np. jakiejś akcji społecznej, ale to nie oznacza, że w tzw. realu weźmiemy w niej udział.

Zdarzają się jednak odstępstwa od normy, czego przykładem była kampania Obamy. Obecny prezydent USA wygrał wybory w dużej mierze dzięki aktywności na serwisach społecznościowych – Twitterze i właśnie Facebooku. W Polsce dzięki Internetowi udało się, w ramach akcji „Zabierz babci dowód”, namówić młodych ludzi do wzięcia udziału w wyborach, a po katastrofie pod Smoleńskiej do przychodzenia pod krzyż. Nasi Politycy jednak, w odróżnieniu od amerykańskich, wciąż nie doceniają możliwości, jakie daje Internet.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy Dariusza Rosiaka z Barbarą Stawarz

Poddani Marka Zuckerberga

 

W dalszej części audycji:
- Rozmowa z Wojciechem Jagielskim o Wiktorze Bucie, królu handlu bronią, którego historia znajduje się gdzieś na pograniczu polityki, biznesu, służb specjalnych i międzynarodowej dyplomacji,
- O tragicznych losach irackich uchodźców w Syrii opowiadali wysłannicy Trójki Katarzyna Borowiecka i Łukasz Karusta.

 

Aby wysłuchać całej audycji "Raport o stanie świata 20 listopada 2010, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

Audycji "Raport o stanie świata" można słuchać w każda sobotę o godzinie 15.00.

Polecane