Nadmorski jazz z kryminałem w tle

 • Facebook
 • Twitter
 • Wykop
 • Mail
Nadmorski jazz z kryminałem w tle
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock / Vladislav Havrilov

Eroll Garner, wybitny jazzowy pianista rodem z Pensylwanii był bohaterem tego wydania audycji. Zabrzmiały głównie utwory z jego sztandarowego albumu "Concert by the Sea" z 1955 roku, wznowionego w rozszerzonej wersji 60 lat później.  

Eroll Garner urodził się w 1921 roku w Pittsburghu. Już jako 3-latek zaczął grać ze słuchu na pianinie, a kilka lat później występował wraz z zespołem w lokalnym radiu. W 1944 roku przeprowadził się do Nowego Jorku, gdzie zdobył reputację wybitnego pianisty jazzowego. 10 lat później skomponował swój najbardziej znany utwór "Misty", który stał się jazzowym standardem.

Eroll Garner – "Misty", źródło: YouTube / Joris Holderbeke

Album "Concert by the Sea" nagrany w Kalifornii we wrześniu 1955 roku, uznawany za jedno z największych dokonań w karierze Garnera, ma w tle niemal kryminalną historię, opowiedzianą w skrócie przez Romana Dziewońskiego. – W ciągu roku sprzedano 225 tysięcy egzemplarzy, okazało się, że ta płyta zarobiła milion dolarów. Jak na tamte czasy była to niewyobrażalna kwota. Columbia Records, pięcioletni kontrakt, no i się zaczęło… albo zakończyło, mało przyjemnie. Nazywano to walką Dawida z Goliatem. Eroll Garner powinien stać się milionerem, ale nie dostał właściwie niczego – mówił gospodarz "Łagodnych taktów".


Posłuchaj

50:01
Nadmorski jazz Erolla Garnera (Łagodne takty/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Menedżerka Garnera, Martha Glaser, przez długie lata walczyła w sądach o zadośćuczynienie dla swojego podopiecznego. Ostatecznie udało się dojść do porozumienia, którego efektem było wydanie w 2015 roku pełnego zapisu koncertu, z kilkunastoma utworami, których nie zawierało oryginalne wydawnictwo wytwórni Columbia z 1955 roku. Właśnie te bonusowe kompozycje stanowiły muzyczny trzon tego wydania audycji.

Lista utworów:

 1. Eroll Garner – "Variations On Misty"
 2. Eroll Garner – "Night and Day"
 3. Eroll Garner – "Spring Is Here"
 4. Eroll Garner – "The Nearness of You"
 5. Eroll Garner – "Sweet and Lovely"
 6. Eroll Garner – "Lullaby of Birdland"
 7. Eroll Garner – "Will You Still Be Mine"
 8. Eroll Garner – "I Cover the Waterfront"
 9. Eroll Garner – "Bernie's Tune"

***

Tytuł audycji: Łagodne takty
Prowadzi: Roman Dziewoński
Data emisji: 30.06.2021
Godzina emisji: 23.07

kc

Polecane