Ludzka solidarność dla Nowej Białej [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Ludzka solidarność dla Nowej Białej [POSŁUCHAJ]
W wyniku pożaru w Nowej Białej ponad 100 osób straciło dach nad głowąFoto: Przemysław Bolechowski

Spłonęło czterdzieści domów, ponad sto osób zostało bez dachu nad głową. Niecałe dwa tygodnie temu w Nowej Białej na Podhalu miał miejsce ogromny pożar. Tak ogromnego pożaru nie było w Małopolsce od kilkudziesięciu lat. Górale nie kryją, że skala pomocy i solidarność bardzo ich zaskoczyła.

Nowa Biała pożar 1200.jpg
Dramat mieszkańców Nowej Białej. Pożar, który zabrał wszystko [POSŁUCHAJ]

Posłuchaj

9:29
"Ludzka solidarność dla Nowej Białej" (Reportaż/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Historyczna zabudowa, tym razem okazała się być śmiertelnym zagrożeniem. Wciąż zwiększa się liczba domów, które, zdaniem ekspertów, nie nadają się już do remontu i trzeba będzie je wyburzyć.

– W sobotę szacowano, że budynków do rozbiórki jest jedenaście. Dziś wiemy już o trzynastu. Trudno powiedzieć, co będzie dalej. Mamy nadzieję, że wszystko wyjaśni się niebawem. Czekamy teraz na wydanie decyzji w oparciu o ekspertyzy. Bez nich nie możemy uruchomić wyższych odszkodowań. Gdy mieszkańcy przystąpią do pracy, może okazać się, że domów do rozbiórki jest więcej. Zdarza się, że dopiero podczas porządkowania widać, że fundamenty i ściany nośnie zostały naruszone. Wtedy będziemy prosić o ekspertyzy korygujące – wyjaśniał Jan Smardoch, wójt gminy Nowy Targ.

– Trzeba podwijać rękawy i brać się do roboty – mówią mieszkańcy. Poszkodowane rodziny już otrzymały pierwsze pieniądze. Kolejne transze finansowej pomocy będą przekazywane przez gminę systematycznie, w trakcie prowadzonych prac budowlanych. 

– Ile możemy, tyle pomagamy. Zajmujemy się głównie koordynacją. Każdy ma przydzielone jakieś zadanie, którego pilnuje. Coraz lepiej się organizujemy, widać prace, pomoc, i wielu chętnych. Budynki gospodarze są już częściowo wyburzone, to samo tyczy się domów mieszkalnych – mówiła Krystyna Węglarz, sołtys wsi Nowa Biała.

***

Tytuł reportażu: "Ludzka solidarność dla Nowej Białej"
Autor reportażu: Przemysław Bolechowski
Data emisji: 30.06.2021
Godzina emisji: 18.47

zch

Polecane