"Za wcześnie, żeby o tym mówić". Prof. Horban o trzeciej dawce szczepionki

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

– Wydaje się, że wcześniej czy później ta dawka trzecia czy następne będą musiały być podane, ponieważ duża część szczepionek, generalnie rzecz biorąc, nie daje odpowiedzi trwałej do końca życia – mówił w Programie 3 Polskiego Radia prof. Andrzej Horban, doradca premiera ds. COVID-19, pytany o możliwe zalecanie szczepienia trzecią dawką. Jak wyjaśnił, nie oznacza to, że takie szczepienia miałyby się rozpocząć w najbliższym czasie.

W Polsce wykonano dotąd ponad 28,4 mln szczepień przeciw COVID-19. W pełni zaszczepionych jest prawie 12,7 mln osób – podano w poniedziałek na rządowych stronach. W kraju pobrano w sumie 5,2 mln Unijnych Certyfikatów COVID, w tym ponad 4,9 mln potwierdzających pełne zaszczepienie. W "Salonie politycznym Trójki" o walce z pandemią mówił prof. Andrzej Horban.

Loteria free 663.jpg
Od lipca rusza Loteria Narodowego Programu Szczepień. Znamy listę nagród i zasady udziału

Posłuchaj

14:54
Prof. Andrzej Horban: za wcześnie, żeby mówić o trzeciej dawce szczepionki na COVID-19 ("Salon Polityczny Trójki")
+
Dodaj do playlisty
+

Co z trzecią dawką?

Gość Polskiego Radia został zapytany o to, czy należy spodziewać się w najbliższym terminie zalecenia przyjęcia trzeciej dawki szczepionki przeciw COVID-19 przez tych, którzy są już w pełni zaszczepieni. Jak stwierdził, należy spodziewać się, że w pewnym momencie konieczność przyjęcia trzeciej dawki się pojawi, ale wyraził wątpliwość, czy wydarzy się to w najbliższym czasie.

 Jest za wcześnie, żeby mówić na temat trzeciej dawki. Jeszcze za mało wiemy. Natomiast wydaje się, że wcześniej czy później ta dawka trzecia czy następne będą musiały być podane, ponieważ duża część szczepionek, generalnie rzecz biorąc, nie daje odpowiedzi trwałej do końca życia. Część szczepionek należy powtarzać po to, żeby pamięć immunologiczna była cały czas ćwiczona  mówił prof. Andrzej Horban.

Czytaj również:

Wariant delta nam zagraża?

Jak wyjaśnił, wirus SARS-CoV-2 w wariancie Delta nie musi oznaczać konieczności ponownego szczepienia. Prof. Horban podkreślił, że wiemy o nim już dość sporo, m.in. to, że jest znacznie, nawet dwukrotnie, bardziej zaraźliwy od popularnego "wariantu brytyjskiego".

 Wiemy też, że jeżeli się zaszczepimy dwoma dawkami szczepionki, to ta odporność jest na tyle wystarczająca, że człowiek zaszczepiony ma bardzo małe szanse, żeby opuścić ten padół lub też wylądować w szpitalu. Nawet jeśli zachoruje, to będzie chorował relatywnie łagodnie  dodał prof. Andrzej Horban.

Pytany o ew. odpłatność za szczepienia, doradca premiera stwierdził, że to zagadnienie "bardzo luźno rozważane" i że chodzi tu o jakąś formę zastosowania "metody kija i marchewki".

***

Tytuł audycji: "Salon polityczny Trójki"
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: prof. Andrzej Horban (doradca premiera ds. COVID-19)
Data emisji: 29.06.2021
Godzina emisji: 8.45

PAP/jmo

Polecane