Wyjeżdżasz na wakacje? Zabezpiecz swój dom przed włamaniem!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wyjeżdżasz na wakacje? Zabezpiecz swój dom przed włamaniem!
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock

Okazuje się, że w powiedzeniu "Okazja czyni złodzieja" nie ma zbędnej przesady. Wakacje to od lat okres żniw dla włamywaczy. Wiele domów i mieszkań pada ich łupem pod letnią nieobecność właścicieli. Jak uniknąć bolesnego rozczarowania po powrocie? Jak zabezpieczyć się przed włamaniem?

Policja apeluje: Przed wyjazdem zabezpieczmy domy i mieszkania. Wakacyjna nieobecność właścicieli kusi włamywaczy. Nieceniona może się więc okazać pomoc zaprzyjaźnionego sąsiada, który będzie miał oko na nasze lokum. Jak zabezpieczyć mieszkanie? 

– Postawmy na techniczne zabezpieczenia. Grunt to dobre zamki oraz pozamykanie wszystkich okien. Warto również zastanowić się nad zainstalowaniem kamer lub podpisaniem umowy z firmą, która w razie uruchomienia alarmu przyjedzie na miejsce i zawiadomi policję – mówił komisarz Andrzej Fijołek, rzecznik Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie.

Posłuchaj

3:12
Wakacyjne włamania. Jak ich uniknąć? (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

Środki zabezpieczające 

– Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, jak się zabezpieczać. Na pewno powinniśmy sprawdzić stan zamknięcia okien i drzwi. Jeśli korzystamy z rolet wewnętrznych lub zewnętrznych, zasłońmy je. Jeśli nie posiadamy tego typu zasłon, nie pozostawiajmy cennych rzeczy na widoku. Jeśli przechowujemy w domu pieniądze lub papiery wartościowe, schowajmy je w sejfie. Tego typu zabezpieczenia są coraz częściej stosowane przez wyjeżdżających – apelował Adam Miksza, zajmujący się zabezpieczeniami.

– Nie warto kusić złodziei. Ktoś może jedynie przechodzić obok naszego domu i zobaczyć coś, co sprawi, że postanowi spróbować szczęścia. Przykładem może być pozostawiona na krześle torebka. Była pusta, ale i tak skusiła złodziei, którzy włamali się do mieszkania. Uruchomił się alarm, przyjechała firma, ale to już niestety nic nie dało – dodał Marek Kowalczyk z jednej z firm ochroniarskich. 

Jak zabezpieczyć mieszkanie przed złodziejem? / Miasto Kraków

Gotówka w domu

– Pieniądze najlepiej wziąć ze sobą lub przelać do banku na okres wakacji. Nie powinniśmy pozostawiać wartościowych przedmiotów w domu. Tygodniowa nieobecność to okazja dla włamywaczy. Jeśli obserwują nasze mieszkanie i widzą, że od kilku dni wieczorami nic się w nim nie dzieje, a w dodatku potwierdzą naszą nieobecność dzwoniąc domofonem, może czekać nas niemałe rozczarowanie po powrocie z urlopu – podsumował komisarz Andrzej Fijołek. 

 

Prowadzone co roku statystyki wykazują, że łupem złodziei najczęściej padają przedmioty o dużej wartości, które są stosunkowo łatwe do wyniesienia. Włamywacze zazwyczaj szukają gotówki, biżuterii i małych sprzętów elektronicznych, takich jak smartfony czy laptopy. Zdarza się, że ich łupem padają również markowe ubrania i perfumy. Z raportów, sporządzanych przez policję i towarzystwa ubezpieczeniowe, wynika również, że sprawcy włamań jako drogę wejścia najczęściej wybierają okno, a dopiero w drugiej kolejności drzwi.

*** 

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Autor: Piotr Łodej
Autorka materiału reporterskiego: Inna Yasnitska
Data emisji: 28.06.2021
Godzina emisji: 12.18

zch

Polecane