Trudne dni dla alergików. Jak sobie radzić z alergiami?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Trudne dni dla alergików. Jak sobie radzić z alergiami?
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/ Africa Studio

Łzawienie oczu, kaszel, drapanie w gardle i uciążliwy katar. To objawy alergii, z którymi zmaga się coraz więcej osób. Czerwiec jest dla nich wyjątkowo trudnym miesiącem. Wszystko przez pylące trawy, które uznawane są za najczęściej uczulający alergen.

Przełom czerwca i lipca to trudne miesiące dla większości alergików. Pylące trawy i drzewa mogą być dla nich prawdziwym utrapieniem. Z obserwacji lekarzy wynika, że na rosnącą liczbę alergików, znaczący wpływ mają zmiany i ocieplenie klimatu.

– Od wielu lat obserwujemy, jak wyglądają poziomy pyłków i jak kształtują się one w skali roku. Okazuje się, że ocieplenie klimatu sprzyja wczesnemu okresowi pylenia oraz emisji. Sezon kwitnienia traw wydłuża się, pyłków przybywa, a objawy alergiczne trwają dłużej –  mówił doktor Wojciech Feleszko, alergolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.  – Trawy to najczęstszy alergen zarówno wśród mieszkańców wsi, jak i miast. Co piąty alergik w Polsce uczulony jest właśnie na nie – dodał. 


Posłuchaj

4:34
Jak radzić sobie z alergią? (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Alergie

– Najwięcej alergii objawia się u dzieci do czternastego roku życia. Uczulić można się jednak w każdym wieku. Na wszystko wpływają czynniki środowiskowe, takie jak zanieczyszczenie powietrza i wszechobecna chemia, która występuje nawet w kosmetykach i w żywności. Powoduje ona rozszczelnienie się bariery odpornościowej. Narastanie od kilkudziesięciu lat liczby alergików na świecie jest niepodważalnym faktem – mówił specjalista. 

Jak sobie radzić?

– W ciągu upalnych i ciepłych dni polecam zamykać okna i przebywać w pomieszczeniach. Jeśli chcemy wybrać się na spacer, lepiej zróbmy to wczesnym rankiem, lub wieczorem, gdy pyłki znikają z atmosfery – radził. 

Alergia na pyłki - jak sobie radzić? Co stosować na alergię? Zioła na alergię i naturalne sposoby. / GdziePoLek.pl

Odczulanie 

– To metoda, którą stosujemy nie tylko w przypadku alergii całorocznych, takich jak roztocza kurzu, pleśń czy sierść zwierząt. Odczulanie proponujemy również w przypadku alergenów pyłkowych. Pacjenci często powtarzają, że immunoterapia jest leczeniem zamiast przyjmowania leków farmakologicznych. U niektórych z nich poprawa jest widoczna już po roku, przy pierwszym okresie kwitnienia. U innych występuje potrzeba podawania szczepionki przez dwa lub trzy lata, aż do uzyskania najlepszych efektów – wyjaśniła doktor Magdalena Arcimowicz, alergolog.

*** 

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Autor: Piotr Firan
Autorka materiału reporterskiego: Małgorzata Jakubowska 
Data emisji: 25.06.2021
Godzina emisji: 11.15

zch

Polecane