Najcenniejsze eksponaty Muzeum Diecezjalnego w Gnieźnie. Które z nich wykorzystywano podczas koronacji?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Najcenniejsze eksponaty Muzeum Diecezjalnego w Gnieźnie. Które z nich wykorzystywano podczas koronacji?
Drzwi GnieźnieńskieFoto: shutterstock.com

Najstarsze pierścienie biskupie, kielichy mszalne i inne bezcenne naczynia można oglądać z dokładnością do pół milimetra. 30 najcenniejszych przedmiotów ze skarbca katedry w Gnieźnie zostało poddanych precyzyjnej digitalizacji. Niektóre z nich były używane podczas królewskich koronacji. 

Koronacje przebiegały w sposób podniosły i wystawny. Tytuł króla Polski z Bożej łaski nadawał arcybiskup katedry gnieźnieńskiej. Teraz każdy, kto ma dostęp do internetu, będzie mógł ze szczegółami obejrzeć przedmioty, które brały udział w tych wydarzeniach.  


Posłuchaj

3:46
Atrybuty gnieźnieńskich biskupów w wersji cyfrowej (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Eksponaty 

– Mamy kielich świętego Wojciecha, obydwa kielichy Dąbrówki, pacyfikał kardynała Jagiellończyka oraz datowane na XII wiek, najstarsze pierścienie romańskie arcybiskupa Świnki. Zdecydowanie najważniejszym z nich jest pochodzący również z XII wieku kielich Dąbrówki. Trafił do nas z Francji z zakonu Kanoników Regularnych, którzy w tamtych czasach stacjonowali w okolicy Gniezna – wyjaśniał Bartosz Przybyła z Muzeum Diecezjalnego w Gnieźnie. 

Koronacje królewskie w Gnieźnie / Archidiecezja Gnieźnieńska

Digitalizacja 

Digitalizacja obiektów poległa na wykonaniu bardzo szczegółowych, laserowych skanów. – Dzięki użyciu lasera mogliśmy zachować wiele parametrów. Obraz powstaje z dokładnością do pół milimetra, co sprawia, że jesteśmy w stanie wykonać kopię obiektu w skali 1:1 – mówił Łukasz Staliński, technik. – Skanowanie pozwala nam przesuwać obraz, przybliżać go, zaglądać do wnętrza przedmiotów oraz pod ich spód – dodał Bartosz Przybyła. 

– Gdy za sto lat ktoś będzie chciał podjąć się konserwacji, dostanie doskonały materiał. Co więcej, zeskanowane obiekty możemy obejrzeć z dokładnością większą niż w muzeum, a nawet tą, gdy trzymamy przedmiot w dłoniach. Dopiero na ekranie możemy uzyskać precyzyjne powiększenie szczegółowych elementów. Poza tym technologia pozwoli zapoznać się z eksponatami osobom niewidomym. Wszystko to dzięki specjalne przygotowanej transkrypcji i opisom – zaznaczył. 

Wystawa czasowa "Skarby epoki Piastów" - wirtualne zwiedzanie - część 2. / Zamek Królewski na Wawelu

Chętnie mogą zapoznać się ze zeskanowanymi obiektami dzięki internetowej platformie lub w Muzeum Diecezjalnym w Gnieźnie. 

*** 

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Autor: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Rafał Muniak
Data emisji: 24.06.2021
Godzina emisji: 12.50

zch

Polecane