Roman Dziewoński w hołdzie Wojciechowi Karolakowi

 • Facebook
 • Twitter
 • Wykop
 • Mail
Roman Dziewoński w hołdzie Wojciechowi Karolakowi
Wojciech Karolak na organach podczas koncertu Michała Urbaniaka z polsko-amerykańskim projektem Organator w ramach 26. edycji festiwalu Jazz na Starówce w Warszawie, występ odbył się 15 sierpnia 2020 rokuFoto: PAP/Tomasz Gzell

– Nie taki miał być początek "Łagodnych taktów". Wojciech Karolak dołączył do niebiańskiego big-bandu. Smutek, okraszony łzą, ale pozostawiający uśmiech w związku z muzyką, którą nam zostawił – mówił Roman Dziewoński, rozpoczynając pierwsze wydanie swojej nowej autorskiej audycji, poświęcone wybitnemu jazzmanowi, który odszedł w wieku 82 lat. 

Wojciech Karolak 1200.jpg
Wojciech Karolak: udawałem, że ćwiczę na wiolonczeli

Wybitny muzyk jazzowy i kompozytor, pianista i saksofonista, wirtuoz organów Hammonda zmarł w środę 23 czerwca 2021 roku.


Posłuchaj

51:32
Roman Dziewoński wspomina Wojciecha Karolaka (Łagodne takty/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Swoją karierę zaczynał jako saksofonista w 1959 roku w zespole Andrzeja Trzaskowskiego The Wreckers. W 1961 roku porzucił saksofon dla pianina i rok później wspólnie z Romanem "Guciem" Dylągiem i Andrzejem Dąbrowskim założył zespół The Karolak Trio.

W 1963 roku z Janem "Ptaszynem" Wróblewskim współtworzył Polish Jazz Quartet. W latach 80. występował w grupie Time Killers, a także współpracował m.in. z Grzegorzem Ciechowskim przy albumie "Tak! Tak!". To tylko drobna część wielkiego dorobku jednego z największych polskich jazzmanów. Odejście Wojciecha Karolaka to niewyobrażalna strata nie tylko dla polskiego, ale również światowego jazzu.Lista utworów zaprezentowanych w audycji:
 1. Wojciech Karolak - Why Not Samba
 2. Wanda Warska & Wojciech Karolak Trio - Time After Time
 3. Ewa Bem - Każdy as bierze raz
 4. Wojciech Karolak - Dla ciebie jestem sobą
 5. Ewa Bem - Miłość jest jak niedziela
 6. Wojciech Karolak Trio - Panienka z temperamentem
 7. Ewa Bem - Krótki metraż
 8. Wojciech Karolak Trio - Kaziu, zakochaj się
 9. Ewa Bem - Wyszłam za mąż, zaraz wracam
 10. Wojciech Karolak Trio - Nie budźcie mnie

***

Tytuł audycji: Łagodne takty
Prowadzi: Roman Dziewoński
Data emisji: 23.06.2021
Godzina emisji: 23.07

Polecane