Wniosek posłów PiS do TK ws. uprawnień TSUE. Wójcik: polska konstytucja jest ważniejsza niż prawo UE

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wniosek posłów PiS do TK ws. uprawnień TSUE. Wójcik: polska konstytucja jest ważniejsza niż prawo UE
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej / zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/nitpicker

- Weszliśmy do UE i wydawało się, że wszyscy powinni być równi i ta równość powinna być przestrzegana, a okazało się, że UE bardzo mocno się rozpycha - mówił w Programie 3 Polskiego Radia Michał Wójcik, minister w KPRM. Z kolei Krzysztof Śmiszek, poseł Lewicy stwierdził, że "mamy wojnę polskich instytucji z UE".

trybunał konstytucyjny tk 1200 free
Posłowie PiS skierowali wniosek do TK. Dotyczy on uprawnień Trybunału Sprawiedliwości UE

15 lipca TSUE ma wydać na wniosek Komisji Europejskiej wyrok w sprawie Izby Dyscyplinarnej SN, jednego z kluczowych elementów sporu o reformy sądowe w Polsce, a na 13 i 14 lipca polski Trybunał Konstytucyjny wyznaczył rozprawy dotyczące wniosków właśnie Izby Dyscyplinarnej i premiera Mateusza Morawieckiego.

Posłuchaj

14:56
Michał Wójcik: polska konstytucja jest ważniejsza niż prawo UE (Puls Europy/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Michał Wójcik przyznał, że "nie ma żadnej wojny między UE a Polską". - Trzeba działać zgodnie z przepisami. Weszliśmy do UE i wydawało się, że wszyscy powinni być równi i ta równość powinna być przestrzegana, a okazało się, że UE bardzo mocno się rozpycha - powiedział.

- Nie ma wątpliwości, które prawo jest ważniejsze - polska konstytucja jest nad prawem wspólnotowym. Konstytucja ma moc najwyższą i w przypadku kolizji nie ma wątpliwości, które prawo bierze się pod uwagę i polski TK to jasno stwierdził. Prawo jest precyzyjne, nieprawdą jest, że została przekazana kompetencja, aby jakakolwiek instytucja unijna zawieszała polski organ konstytucyjny. Tego nie wolno robić, nie wolno grzebać w naszym ustroju - dodał.

Najczęściej czytane

Z kolei Krzysztof Śmiszek powiedział, że "w 2004 roku Polska wstąpiła do UE, zobowiązując się do przestrzegania wszystkich zasad, przepisów i wartości, które tam obowiązują, a należą do nich m.in.: niezależność sądownictwa, trójpodział władzy, prawa człowieka czy wolność mediów". 

- Niestety za sprawą PiS staliśmy się niesfornym dzieckiem w UE. Mamy wojnę Polski z UE, wojnę polskich instytucji z UE i w ostatnich kilkunastu latach nie przypominam sobie takiej sytuacji. Jeśli uznaliśmy wyższość prawa europejskiego nad polskim i serio traktujemy konstytucję, to podejmując takie kroki (wniosek posłów PiS do TK), wytaczamy wojnę UE, a na jej końcu nie straci premier Morawiecki czy minister Wójcik, ale będą tracili na niej Polacy - zauważył.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Puls Europy
Prowadzi: Beata Michniewicz
Goście: Michał Wójcik, minister w KPRM, oraz Krzysztof Śmiszek, poseł Lewicy
Data emisji: 22.06.2021
Godzina emisji: 17.42

dn

Polecane