Trudny wybór: home working czy powrót do biura?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Trudny wybór: home working czy powrót do biura?
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Julio Ricco

Wstępne wyniki badania #wracamydobiur wskazują na coś zupełnie przeciwnego: bardzo dużo osób chce jak najszybciej powrotu do pracy stacjonarnej w biurze. Tymczasem powszechna opinia głosi, że Polacy niezwykle polubili pracę w domu. Czy firmy są gotowe na takie rozwiązanie?


Pixabay Warszawa centrum wieżowce 1200.jpg
Czy biurowce przetrwają pandemię?

Alternatywą może być ewentualnie tryb hybrydowy: część pracy (np. 3 dni) zdalnie, część (dwa dni) w biurze. Jak szefowie zareagują na taki pomysł, co stanie się z przestrzenią biurową? Czyżby Polskę czekała gwałtowna zmiana rynku pracy, ale także rynku deweloperskiego w segmencie biurowym?


Posłuchaj

4:02
Czy Polacy chcą wrócić do biur? (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

– Nie trzeba dojeżdżać do pracy, oszczędza się dużo czasu, nie korzystając z komunikacji miejskiej. W domu jest ciszej i spokojniej niż w wielkim openspejsie – wylicza zwolenniczka pracy zdalnej. – Są tacy, którzy nie mają warunków do pracy w domu, albo nie potrafią się zmotywować do pracy, żeby być bardziej wydajnym i efektywnym – przedstawia swoje argumenty osoba preferująca prace w biurze.

Teraz, kiedy pojawiła się możliwość powrotu do pracy stacjonarnej, badanie #wracamydobiur ma zbadać, czy pracownicy bankowości, handlu, reklamy i branży IT właśnie tego chcą. Docelowo ma zostać przebadanych blisko 5000 osób, ale wstępne wyniki już wskazują, że zainteresowanie taką możliwością jest spore.

– Ludziom trudno jest zachować równowagę życiową, kiedy pracują zdalnie. Biuro jest odpowiedzią na ten problem – tłumaczy Ola Stankiewicz, badaczka, socjolog, wykładowca psychologii. – Ludziom brakuje kontaktów i relacji nie tylko ze współpracownikami, ale okazuje się, że bardzo potrzebują swoich zwierzchników, liderów, którzy mogą na bieżąco ich nie tylko kontrolować, ale także motywować – wskazuje.

– Co trzeci pracodawca uważa, że model zdalnego zatrudnienia przynosi gorsze efekty niż praca stacjonarna. Najmniej zadowoleni z home office są przedstawiciele handlu, przemysłu i najmniejszych firm – stwierdza Halina Kochalska, ekspert Krajowego Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.

Jednak wyniki badań wyraźnie zależą od branży: – W mojej firmie robili badania czasu i efektywności pracy, gdyż klient miał obawy, czy pracownicy będą pracowali tak, jak dotychczas. Okazało się, że kiedy ludzie pracują w domu, to pracują jeszcze więcej – przyznaje jedna z pracownic branży IT.


***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Witold Lazar
Autor materiału reporterskiego: Michał Makowski
Data emisji: 21.06.2021
Godzina emisji: 15.49

pr

Polecane