WISA Woodsat: satelita ekonomiczny i ekologiczny

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
WISA Woodsat: satelita ekonomiczny i ekologiczny
zdj. ilustracyjneFoto: mat. prasowe

Ma być naprawdę mały: mierzyć 10x10x10 centymetrów i ważyć ok. 1 kg. To zresztą nic nadzwyczajnego, gdyż będzie należeć do miniaturowych satelitów typu cubesat i mimo swoich gabarytów mieć wszystko, czego mu potrzeba. Zaskakujący jest jednak materiał, z którego zostanie wykonany: drewno!


shutterstock_kosmiczne śmieci 1200.jpg
Śmietnisko nad naszymi głowami

Na ten pomysł wpadli Finowie i już zbudowali eksperymentalny prototyp, który służy do badań i sprawdzania wszelkich parametrów. Odbył zresztą próbny lot suborbitalny. Teraz trwa budowa właściwego satelity, który jeszcze w tym roku zostanie wyniesiony na orbitę.


Posłuchaj

3:10
Drewniany satelita jeszcze w tym roku poleci w kosmos (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

Korpus WISA Woodsat powstaje ze sklejki brzozowej bardzo podobnej do tej, jaką można kupić w sklepie meblowym. Ponieważ jednak jest ona zbyt wilgotna, została wysuszona w komorze próżniowej, a potem pokryta bardzo cienką warstwą tlenku glinu, który służy także do zabezpieczania elektroniki.

WISA Woodsat Story – Making of Space Plywood/YouTube Kitsat


– Chodzi o to, aby sprawdzić, jak taki w miarę lekki materiał sprawdzi się w przestrzeni kosmicznej. Wiemy, że satelita znajdzie się na orbicie biegunowej na wysokości 500-550 km, gdzie jest jeszcze szczątkowa atmosfera – tłumaczy Rafał Grabiński z portalu "Urania. Postępy astronomii". – Tam na materiały oprócz warunków próżniowych i promieniowania kosmicznego działa również atomowy tlen – wskazuje.

Jak zareaguje nietypowy materiał, z którego buduje się satelitę? O tym naukowcy przekonają się, analizując zdjęcia, WISA Woodsat będzie bowiem regularnie przesyłał na Ziemię swoje... selfie! Będzie mógł je robić dzięki temu, że zostanie wyposażony w dwie kamery, z których jedną inżynierowie umieszczoną na prawdziwym selfie sticku.

One giant leap for wood! World's first wooden satellite to enter orbit by year's end/YouTube Ruptly


Pozostaje pytanie, jaki jest cel budowy takiego satelity? Przede wszystkim chodzi o koszty: tego typu sklejka jest stosunkowo lekka, a przy tym dużo tańsza od np. aluminium. Oczywiście trudno sobie wyobrazić, że będziemy budować drewniane rakiety, ale niewielkie satelity – dlaczego nie? Poza tym, jeśli taki obiekt wpadnie w ziemską atmosferę, bez względu na swoją wielkość całkowicie spłonie, nie zagrażając nikomu na Ziemi.

WISA Woodsat – First look at the prototype/YouTube UPM Plywood


***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Autorka materiału reporterskiego: Monika Suszek
Data emisji: 21.06.2021
Godzina emisji: 13.18

pr

Polecane