Sanbot – pierwszy robot humanoidalny w polskiej szkole

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Sanbot – pierwszy robot humanoidalny w polskiej szkole
zdj. ilustracyjneFoto: mat. promocyjne

Jeśli myślicie, że humanoidalne roboty to odległa przyszłość, to bardzo się mylicie: pojawia się ich coraz więcej, w różnych miejscach. Najprostsze są np. ruchomymi centrami informacji, które na lotnisku pomagają podróżnym. Jeden z nich pojawił się w łódzkiej szkole i, jak się wydaje, zostanie tam na długo.


Sebastian Jakubowski (fot. Beata Motyka, Politechnika Rzeszowska) 1200.jpg
Gdzie strażak nie może, tam pośle… robota. Wynalazek studenta Politechniki Rzeszowskiej

Sanbot, bo tak się nazywa ten model robota, ma głowę, korpus osadzony na kółkach i dwie niby-ręce, dzięki czemu z grubsza przypomina człowieka. Ale to wystarczy, aby mógł porozumiewać się z ludźmi, prowadzić najprostsze konwersacje, udzielać im informacji, wskazywać kierunki, a nawet... tańczyć!


Posłuchaj

3:44
Sanbot - nowy uczeń łódzkiego Technikum Automatyki i Robotyki (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

– Sanbot jest humanoidalnym robotem, pierwszym takim zakupionym do polskiej szkoły. To bardzo fajne urządzenie, które potrafi dużo powiedzieć, nawet czasami nieproszone – opowiada Bartosz Rzętkiewicz, dyrektor łódzkiego Technikum Automatyki i Robotyki. – Oprócz tego, że umie komunikować się z człowiekiem poprzez specjalną aplikację, którą da się sterować, możemy też go nauczyć odpowiedzi na różne pytania, np.: "Jakie przedmioty nauczane są w pierwszej klasie?" – tłumaczy.

Dziennik Sanbota – odcinek 1/YouTube Rafał Mirowski


Wiele robotów ma wygląd ściśle "techniczny", jest to np. obracający się i przesuwający się chwytak. Tymczasem humanoidalność sanbota ma stworzyć pewne poczucie bliskości. To ułatwia ludziom przełamać psychologiczną barierę, by z nich skorzystać. – Na świecie tego typu roboty spotykamy już m.in. na lotniskach. Pasażer może się od nich np. dowiedzieć, przy którym stanowisku ma się odprawić do Londynu – wskazuje dyr. Rzętkiewicz.

– Sanbot jest jednym z najbardziej zaawansowanych technologicznie tego typu humanoidalnych robotów. To, do czego posłuży, do czego zostanie wykorzystany, to kwestia przyszłości i będzie zależeć od samych uczniów – wyjaśnia Trójkowy gość.

Sanbot Demo Video (full version)/YouTube Sanbot Robotics

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Michał Makowski
Data emisji: 21.06.2021
Godzina emisji: 12.20

pr

Polecane