Trwa oblężenie biur podróży. Gdzie (i za ile) latają Polacy?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Trwa oblężenie biur podróży. Gdzie (i za ile) latają Polacy?
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/zuzana caprnkova

Liczba zakażeń koronawirusem spada, a Polacy znów chętnie wybierają ciepłe kraje jako destynacje wakacyjnych wycieczek. – Myślę, że wyjedzie podobna liczba turystów jak w roku 2019. Widzimy to po ilości rezerwacji – przewiduje Joanna Bielicka, pracownica białostockiego biura podróży.

Albania w czołówce

Nagły wzrost popularności wyjazdów za granicę to zasługa lepszej sytuacji epidemicznej, ale i wprowadzenia jasnych zasad wyjazdów, w tym paszportów covidowych oraz certyfikatu dla ozdrowieńców ważnego przez 180 dni, zwalniającego z konieczności wykonywania testów.

– Klienci już od majówki ruszyli szturmem do biur podróży. Wykupują wszystkie kierunki, a najchętniej te, które nie wymagają testowania przed wylotem. Najczęściej jest to Albania, niedawno doszedł jeszcze Cypr – mówi Joanna Bielicka. Wśród często obieranych kierunków znajdują się także Egipt, Turcja, Grecja, Chorwacja, Macedonia, Dominikana, Meksyk, no i oczywiście Tunezja. 

Posłuchaj

3:16
Polacy ruszyli do biur podróży. Czy wracamy do normy sprzed pandemii? (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Turyści wydają więcej

Na podstawie wyborów turystów można zaobserwować tendencję do "odbicia" sobie braku wakacji w zeszłym roku. – Turyści w tym roku wydają więcej i my to widzimy. Przez okres, kiedy większość osób nie jeździła, zaoszczędzili pieniądze. Cały czas najchętniej wybierane są pobyty tygodniowe, ale są też pytania o oferty na dziewięć, dziesięć albo i 14 nocy – zauważyła rozmówczyni reporterki Polskiego Radia Białystok Renaty Redy. 

Cena niezapomnianych wakacji

Ile dziś kosztuje taki wyjazd? Całościowy koszt dwutygodniowej wycieczki do Egiptu (wraz z pobytem w pięciogwiazdkowym hotelu all inclusive) to około 11 tysięcy złotych. Do tego należy doliczyć koszt ubezpieczenia, czyli około 800 zł. – Koszty spędzenia wakacji w Polsce byłyby porównywalne, a nie mamy gwarancji pogody – stwierdziła jedna z klientek biura podróży
Do większości wyjazdów niestety trzeba dodać koszt testu na COVID-19  w zależności od rodzaju wymaganego testu, jego koszt waha się od 150 do 600 zł (dotyczy to podróży w obie strony).
Podróże w czasie pandemii a szczepionki na Covid-19 ✈✈✈/Feniks Counselling, Personal Development and Support Services

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Łukasz Ciechański
Autorka materiału reporterskiego: Renata Reda (Polskie Radio Białystok)
Data emisji: 21.06.2021
Godzina emisji: 07.17

kr

Polecane