Strachy na Lachy w Trójce. Przypomnieliśmy walentynkowy koncert [ZOBACZ WIDEO]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

Strachy na Lachy to formacja powołana w 2001 roku przez Grabaża i Kozaka, założycieli Pidżamy Porno. Pierwszy skład uzupełnili basista Lo i gitarzysta Mariusz Nalepa. Do grupy dołączyli Kuzyn – perkusja oraz Anem – klawisze. W grudniu tego samego roku ukazała się debiutancka płyta "Strachy na Lachy". 


Posłuchaj

53:37
Strachy na Lachy i występ pełen emisji, czyli nie tylko "Dzień dobry, kocham Cię" (Koncert w Trójce)
+
Dodaj do playlisty
+

 

W styczniu 2005 roku zespół rozpoczął pracę nad albumem "Piła tango". Pierwszym, ogniowym singlem z płyty był utwór "Dzień dobry, kocham Cię", do którego klip nakręcił szef SP Records Sławek Pietrzak. 

Zimą 2006 roku szef lubińskiego CK Muza, Marek Zawadka, proponuje Grabażowi przygotowanie specjalnego programu koncertowego z piosenkami polskimi z lat 80. Grabaż nazywa projekt "Zakazane piosenki". Grupa na długie miesiące 2007 roku zamyka się w swojej pilskiej sali prób, gdzie bierze na warsztat blisko 30 nowych piosenek. Wiosną zapada decyzja o pracy nad dwiema płytami: pierwszą, "Autor" z piosenkami Jacka Kaczmarskiego, drugą z "Zakazanymi piosenkami". 

Płyta "Autor" odniosła wielki sukces – niejako na przekór spodziewającym się srogich batów muzykom – krytycy oceniali płytę w samych superlatywach. Owocem tych pochlebnych recenzji był Paszport Polityki dla Grabaża w styczniu 2008 roku.


grabaż trójka 1200.jpg
Grabaż: nowe piosenki powoli lęgną mi się w głowie

1 czerwca 2009 roku grupa rozpoczęła nagrywanie swojego piątego albumu "Dodekafonia". Pierwszym singlem z "Dodekafonii" była piosenka "Żyję w kraju". Utwór na singla został wybrany trochę na przekór ogólnie przyjętym zasadom… Z uwagi na morze wulgaryzmów, które pojawiają się w tej piosence, zespół był przekonany, że robi singla tylko do internetu, więc tym większe było zdziwienie, że utwór ochoczo podchwyciły stacje radiowe, czyniąc go jednym z singli roku. 

Strachy Na Lachy Foto: Adam-Polański Strachy Na Lachy Foto: Adam Polański

Jesienią 2010 roku radiowa Trójka uhonorowała zespół prestiżową nagrodą Mateusza za album "Dodekafonia". W tym samym dniu, w Studiu im. Agnieszki Osieckiej, zespół otrzymał za ten album platynową płytę.

Premierę nowej płyty "!TO!" zaplanowano na 9 lutego 2013 roku podczas festiwalu Rock in Arena w Poznaniu. Największym powodzeniem spośród piosenek umieszczonych na płycie cieszył się utwór "I can't get no gratisfaction".

Na kolejne, premierowe piosenki Grabaża przyszło czekać blisko cztery lata. 29 września 2017 roku ukazał się szósty studyjny album "Przechodzień o wschodzie". Dużo ładnych melodii, sporo tanecznych rytmów oraz akustycznych brzmień składa się na termin "stoppop", którym zespół charakteryzuje muzykę z "Przechodnia". Pierwszym singlem z płyty była piosenka "Twoje motylki". Utwór był piosenką dnia w Trójce. Drugim singlem, który ukazał się 11 września 2017 roku, jest piosenka "Co się z nami stało". 

materiały prasowe/kr
. .

Polecane