Słoiki pełne smaku, czyli tajemnice kiszonek i zakwasu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Słoiki pełne smaku, czyli tajemnice kiszonek i zakwasu
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/casanisa

Kisić możemy prawie wszystko, ale… – Nie każde warzywo da się ukisić tak samo dobrze. Są takie, które warto kisić tak, jak ogórki wiosenne, czyli delikatnie. Je zjadamy po kilku dniach. Długoterminowo możemy kisić warzywa mocno dojrzale. Kisić można też owoce, ja przygotowuję tak cytryny – opowiada Mikołaj Bator. Jak zdradza, pastę z tych owoców wykorzystuje później, przygotowując dania kuchni marokańskiej. 


shutterstock grillowane warzywa 1200.jpg
Nie tylko cukinia i cebula. Cytrusy i sałaty z grilla

Jak zaznacza gość Adriany Marczewskiej, kiszonki są bardzo istotne dla dobrego funkcjonowania naszego organizmu.  – Wszelkie produkty fermentowane, naturalne, żywe, ekologiczne wpływają oczyszczająco. Pozwalają naszym jelitom działać sprawniej i nasz organizm się nam odwdzięcza, bo czujemy się lepiej. Jelita to źródło produkcji serotoniny – przypomina Mikołaj Bator.  Pojawiające się zmęczenie, które nie chce nas opuścić nawet po przespanej nocy, może być objawem stanów zapalnych w naszym organizmie. – Kiszonki pozwalają je łagodzić, to bardzo istotne – zaznacza. 


Posłuchaj

51:31
Kiszonki w kuchniach całego świata. Co można samemu przygotować w domu? (Gorąca płyta/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

shutterstock ceviche 1200.jpg
Ceviche, czyli smaki Ameryki Południowej

– Kiszonki to przede wszystkim sposób na mały głód. Kiedy wstajesz rano i masz potrzebę szybko coś chapsnąć, nie ma nic lepszego od zakwasu – zapewnia gość Trójki. 

Trójka Program 3 Polskiego Radia/Gorąca Płyta Odc. 18 | Kiszonki

Kiszonki przywędrowały do Polski ze wschodu. – Azja: Japonia, Chiny, Korea to kolebka fermentacji. Tam najpopularniejszym fermentowanym produktem jest sos sojowy. W kuchni Bliskiego Wschodu kiszonki są elementem nieodzownym, bo przede wszystkim jest to sposób na konserwację warzyw. Kimchi jako kiszona kapusta przyszła do nas przez Rosję. Szczyt popularności nastąpił od czasu sprowadzenia warzyw krzyżowych, czyli czasu królowej Bony. – opowiadał nasz ekspert. 

***

Tytuł audycji: Gorąca płyta
Autorka audycji: Adriana Marczewska
Goście:  Mikołaj Bator (współzałożyciel rodzinnej manufaktury specjalizującej się w kiszonkach)
Data emisji: 19.06.2021
Godzina emisji: 12.05

gs/kr

Polecane