Chomętowska - fotografka zapomniana

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Chomętowska - fotografka zapomniana
Polesie, rok 1930-35.fot. Zofia ChomętowskaFoto: fot. Zofia Chomętowska, c. G. i P. Chomętowscy/ Fundacja Archeologia Fotografii

Była jedną z najważniejszych fotografek dwudziestolecia międzywojennego, pionierką polskiej fotografii reportażowej. Potem o niej zapomniano.

Posłuchaj

Chomętowska - fotografka zapomniana
+
Dodaj do playlisty
+

Zofia Chomętowska jako jedna z pierwszych używała apartu Leica, zafascynowana możliwością natychmiastowego wykonywania zdjęć, jednego po drugim. Po wojnie była jedną z autorek głośnej wystawy „Warszawa oskarża”, która pokazywała zniszczenie wojenne. Jej zdjęcia zaprezentowano w jeszcze nie do końca odbudowanym gmachu Muzeum Narodowego.

Razem z tą wystawą odwiedziła wiele miejsc na świecie. W roku 1947 pojechała do Londynu. Do Polski już nie wróciła. Zdecydowałą się na emigrację do Argentyny. Stamtąd niedawano udało się sprowadzić do Polski jej negatywy i zdjęcia. Większość z nich jest w fatalnym stanie. Nie wiadomo czy uda się jej uratować.

Archiwum artystki zajmuje się Karolina Puchała-Rojek z warszawskiej Fundacji Archeologii Fotografii. Zainteresowała się jej twórczością jeszcze na studiach, kiedy szukała tematu do pracy magisterskiej.

- Chciałam pisać o fotografii i przeglądałam dużo przedwojennych czasopism. Uderzyło mnie, że jest w nich wiele fotografii podpisanych nazwiskiem Zofia Chomętowska, a ja on niej nic nie wiedziałam, choć interesowałam się historią fotografii dwudziestolecia międzywojennego – mówiła.    

Krok po kroku zdobywała coraz więcej informacji o Chomętowskiej. W końcu udało się jej pojechać do Buenos Aires i poznać z córką artystki.

Z Karoliną Puchałą-Rojek o Zofii Chomętowskiej rozmawiała Ewelina Karpacz-Oboładze.

Wystawę zdjęć Zofii Chomętowskiej można oglądać w warszawskiej Galerii Asymetria przy ul. Nowogrodzkiej 18a  do 10 grudnia.

Aby wysłuchać rozmowy "Chomętowska - fotografka zapomniana” wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie „Posłuchaj” w ramce po prawej stronie.

Reportaży można słuchać na antenie Trójki od poniedziałku do czwartku o 18.15. Zapraszamy

Naszych reportaży mogą Państwo również słuchać na stronie internetowej Studia Reportażu i Dokumentu.

Zapraszamy też na naszą stronę na Facebooku!

(miro)

Polecane