Leski i Ira – muzyczne świadectwo czasów pandemii

 • Facebook
 • Twitter
 • Wykop
 • Mail
Leski i Ira – muzyczne świadectwo czasów pandemii
Artur Gadowski (IRA) i Leski w TrójceFoto: Jacek Konecki/PR/Lukasz Dejnarowicz/Agencja Forum

Jeden subtelny i wysmakowany, drugi ostro-gitarowy z domieszką ballad – takie są najnowsze albumy Leskiego i grupy Ira. O tym, jak powstawały obie płyty, opowiedzieli ich twórcy, goszczący w tym wydaniu audycji.

– Subtelna, wysmakowana, szczera, z pięknymi tekstami i kompozycjami, z cudownym brzmieniem – takimi słowami Tomasz Żąda wychwalał wydany niedawno album "Supersam". O procesie powstawania płyty opowiedział jej autor, Leski, który był gościem "Polskiego Expressu".

– Nie miałem absolutnie żadnego planu, to jest płyta prosto z serca, nie była ona w żaden sposób wymyślana. Proces tworzenia tekstów, na który postawiłem, czyli to, że nie siedzę z kalendarzem i nie notuję słów, tylko staję przed mikrofonem i je właściwie fristajluję, sprawił, że te piosenki są bardzo żywe – mówił Leski.

Leski – "Nie chcę zmieniać nic", źródło: YouTube / Leski

W zupełnie innym klimacie utrzymany jest nowy album grupy Ira, zatytułowany "Jutro". – Wróciliśmy do mocniejszego grania, bo troszkę nam tego brakowało. Poprzednia płyta była bardziej stonowana, a teraz postanowiliśmy, że wykrzeszemy z siebie trochę więcej energii – opowiadał wokalista Artur Gadowski, kolejny rozmówca Tomasza Żądy.

Ira - "Kruki", źródło: YouTube / IRA

Podobnie jak "Supersam" Leskiego, nowa płyta Iry nagrywana była w nietypowych warunkach, wynikających z pandemii. Dla Gadowskiego była to niekomfortowa sytuacja. – Pandemia spowodowała, że musiałem nagrywać wokale zupełnie sam, sam podejmować decyzje, czy jest fajnie czy niefajnie, czy mam coś zmienić czy nie. Okazało się, że to dwukrotnie wydłużyło czas nagrywania, bo mnie jest bardzo ciężko samemu siebie ocenić, jestem bardzo krytycznie nastawiony do tego, co robię – mówił wokalista.


Posłuchaj

50:10
Leski i Gadowski o nowych płytach (Polski Express/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Lista utworów:

 1. Baranovsky – "Tęskno mi do gwiazd"
 2. Leski – "Nie chcę zmieniać nic"
 3. Leski – "Planszówki"
 4. Leski – "Supersam"
 5. Echa – "Gwiazdy"
 6. Ira – "Kruki"
 7. Ira – "Piosenka zimowa"
 8. Ira – "Planety"
 9. Smoketown – „Krótkofalowo”
 10. LAW – „Popękany globus”.

***

Tytuł audycji: Polski Express
Autor audycji: Tomasz Żąda
Data emisji: 16.06.2021
Godzina emisji: 21.08

kc

Polecane