Mózg: co wiemy o naszym najważniejszym organie?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Mózg: co wiemy o naszym najważniejszym organie?
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/PopTika

Neuronauka wszechstronnie zajmuje się ludzkim mózgiem i jego możliwościami. Ta dziedzina medycyny obecnie bardzo dynamicznie się rozwija dzięki wykorzystaniu najnowocześniejszych technik, także komputerowych. Jak bardzo jesteśmy zaawansowani w poznaniu tego organu, z którego tak jesteśmy dumni?


wirtualna rzeczywistość 1200x660.jpg
Sztuczna inteligencja wspomaga psychiatrię

W klasycznym skeczu Kabaretu Dudek, bohater, czyli Jan Kobuszewski, znajduje na ulicy... mózg. – Szary, zwykły, mało używany... – opisuje swoje znalezisko. No właśnie, czy na podstawie wyglądu mózgu jesteśmy w stanie określić, czy jego właściciel jest geniuszem? Co w ogóle o nim wiemy?


Posłuchaj

2:23
Najważniejszy ludzki organ? (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

Wciąż nie dysponujemy narzędziem pozwalającym ocenić stopień rozwoju mózgu drugiej osoby. – Jeżeli chodzi o wielkość, Einstein miał bardzo przeciętny mózg. Na tej podstawie nie bylibyśmy w stanie powiedzieć, czy był osobą genialną, czy przeciętną – tłumaczy dr Agnieszka Pluta, neuropsycholog z Uniwersytetu Warszawskiego. – I chociaż na podstawie wyglądu mózgu niewiele można powiedzieć o jego właścicielu, nasze mózgi różnią się anatomicznie i funkcjonalnie – dodaje.

Dlaczego myślimy i jak mózg może prowadzić nas na manowce? – prof. Jerzy Vetulani/YouTube WSIiZ w Rzeszowie


– Prowadzono badania na londyńskich taksówkarzach i wykazano, że ci, którzy świetnie orientują się w topografii miasta, mają mózg plastyczny. Ucząc się, jesteśmy w stanie powiększać liczbę połączeń między danymi strukturami mózgu – wskazuje Trójkowy gość. – Dlatego chcemy poznać zachodzące w mózgu procesy podczas m.in. podejmowania decyzji, nauki, manifestowania wolnej woli, empatii, podejmowania decyzji moralnych – wylicza.

Ile informacji mieści się w mózgu?/YouTube Nauka. To Lubię


Oznacza to, że istoty swojej mądrości i talentów nie powinniśmy poszukiwać w samym mózgu jako strukturze fizycznej, lecz w danych nam przez niego różnorodnych możliwościach. – Np. wchodząc w interakcje społeczne, jedna osoba może bardziej posługiwać się intuicją, inna bardziej szacowaniem prawdopodobieństwa. To są różnice indywidualne i one także będą się przekładać na budowę naszego mózgu – wyjaśnia dr Pluta. Dlatego jeszcze przez długi czas każdy z nas będzie wyjątkowy, a samo zdjęcie mózgu na nic się nie przyda.

To nie mózg nami steruje?/YouTube Nauka. To Lubię


***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Łukasz Ciechański
Autor materiału reporterskiego: Paweł Turski 
Data emisji: 16.06.2021
Godzina emisji: 07.52

pr

Polecane