"Geniusze". Historia Stanisława Ulama, polskiego matematyka
Na wielkim ekranie zagościł film "Geniusze". Produkcja w reżyserii Thora Kleina to dramat biograficzny opowiadający historię Stanisława Ulama, wybitnego matematyka, który współtworzył amerykańską bombę wodorową.
Philippe Tłokiński jako Stanisław Ulam w filmie "Geniusze"
Foto: materiały promocyjne
– Ten film był dla mnie wyzwaniem. Na przestrzeni dwóch tygodni grałem równocześnie w "Kurierze" jak i w "Geniuszach". Postaci, które odgrywałem, były zupełnie z innej bajki. Z jednej strony wcielałem się w dynamicznego kuriera, którego zadaniem było biegać, strzelać i turlać się pod pociągiem. Z drugiej, miałem nonszalanckiego matematyka, geniusza, który przeżywał wielką rozterkę emocjonalną – mówił Philippe Tłokiński, odtwórca głównej roli.
– Postać Stanisława Ulama scenariuszowo rozkłada się na przestrzeni lat, starzeje się. Ulam był dla mnie postacią mało znaną. Kojarzyłem Lwowską Szkołę Matematyczną i kilka innych, wybitnych nazwisk. Jego niestety nie. Na szczęście teraz wszyscy mamy idealny pretekst, by poznać tę postać. Naprawdę warto – zapewniał. – Operatorsko ten film stworzony jest w sposób bardzo malarski – dodał aktor. Scenariusz filmu został oparty na autobiografii głównego bohatera, zatytułowanej "Przygody matematyka".
"Geniusze" – Zwiastun (w kinach od 11 czerwca) / TVP VOD
Stanisław Ulam – to polski i amerykański matematyk, przedstawiciel Lwowskiej Szkoły Matematycznej, współtwórca bomby termojądrowej. Urodził się we Lwowie. Był jednym z pierwszych naukowców, którzy w swoich pracach wykorzystywali komputer. W swoim dorobku ma wiele dokonań z zakresu matematyki i fizyki matematycznej. Stanisław Ulam był również twórcą metod numerycznych.
***
Tytuł audycji: Fajny film
Autor: Ryszard Jaźwiński
Data emisji: 16.06.2021
Godzina emisji: 10.44
zch