Krwiodawca rekordzista. Reportaż Moniki Chrobak [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Krwiodawca rekordzista. Reportaż Moniki Chrobak [POSŁUCHAJ]
Andrzej Lis – rekordzista Polski w krwiodawstwieFoto: Forum/Filip Radwanski

14 czerwca obchodzony jest Światowy Dzień Krwiodawcy. To także rocznica urodzin Karla Landsteinera, który w 1901 roku odkrył istnienie grup krwi, za co w 1930 roku dostał Nagrodę Nobla. Andrzej Lis ze Starego Sącza jest rekordzistą Polski i Europy wśród honorowych krwiodawców. Ma na swoim koncie już ponad 99 litrów oddanej krwi. Liczy, że w grudniu tego roku przekroczy poziom 100 litrów.​

Posłuchaj

10:30
14 czerwca Światowym Dniem Krwiodawcy. Historia Andrzeja Lisa (Reportaż/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Tego dnia się nie zapomina

Andrzej Lis do dziś pamięta dzień, w którym oddał swoją krew po raz pierwszy. 17 sierpnia 1974 roku w Zakładach Azotowych w Tarnowie doszło do wypadku. Medycy, chcąc pomóc poszkodowanym, potrzebowali bardzo dużo krwi. Bohater reportażu nie zastanawiał się długo. – Nie miałem nawet 18 lat, by móc iść, ale z racji tego, że była potrzeba krwi, a byłem postawnym młodzieńcem, przyjęli ją ode mnie – wspomina.


krwiodawstwo krew 1200.jpg
Krwiodawcy potrzebni od zaraz. Wzrasta zapotrzebowanie na krew i jej składniki

Dawać krew, to dawać życie

Mężczyzna odwiedza punkt krwiodawstwa sześć razy w roku. Do regularnego oddawania krwi zainspirowała go sytuacja, w której sam przebywał w szpitalu i potrzebował pomocy. – Widziałem łóżko, w którym pacjentowi podawano krew. Nie wiem, co to był za pacjent i co mu było. Uświadomiłem sobie, że ta krew jest potrzebna – opowiada Andrzej Lis. 

– Tej krwi jest toczonej naprawdę sporo – potwierdza Celina Pancerz, pielęgniarka. – Jest potrzebna przy wypadkach komunikacyjnych, przy różnego rodzaju zabiegach operacyjnych, przy chorobach hematologicznych i onkologicznych – wymienia.

Systematyczność i upór

Jak mówi Andrzej Lis, by zostać honorowym krwiodawcą, potrzeba systematyczności i uporu. No i jeszcze trzeciej rzeczy – zdrowia. – Szkoda by było, gdybym nie oddał tej setki. Może będą dążyć się do tego, by pobić mój wynik? – zastanawia się tytułowy "Rekordzista". 

***

Tytuł reportażu: "Rekordzista"
Autorka reportażu: Monika Chrobak 
Data emisji: 16.06.2021
Godzina emisji: 18.38

kr


Polecane