Perły Teatru Telewizji w TVP Kultura

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Perły Teatru Telewizji w TVP Kultura
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Nutthaseth Van/Shutterstock

W każdy czwartek w TVP Kultura są emitowane spektakle ze "Złotej Setki Teatru Telewizji". Na liście znalazły się m.in. takie perełki, jak "Mazepa", "Trzy siostry", "W małym dworku" czy "Chłopcy".


Bezradność filozofa 1200.jpg
Urodziny Szekspira bez tortu i świeczek. "Bezradność filozofa" w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim

"Złota Setka Teatru Telewizji" obejmuje bardzo szerokie spektrum spektakli: np. najstarszy z nich, "Apollo z Bellac" w reżyserii Adama Hanuszkiewicza, pochodzi z 1958 roku. Był jednym z pierwszych spektakli Teatru Telewizji w ogóle, był też zarejestrowany na żywo.


Posłuchaj

8:05
Złota Setka Teatru Telewizji w TVP Kultura (Trójka prze południem)
+
Dodaj do playlisty
+

– Nasz cykl powtórkowy zaplanowaliśmy w ten sposób, aby z jednej strony zaprezentować te spektakle, które dawno nie były grane, nie były powtarzane. A z drugiej strony naszą ideą jest to, aby pokazać bardzo różnych reżyserów – wyjaśnia Kalina Cyz, dyrektor TVP Kultura. – Dołożyliśmy wszelkich starań, aby pokazać różnorodność. Dotyczy to zarówno reżyserów i aktorów, jak i scenografów – dodaje.

– To są spektakle, które kręcono w dekoracjach zbudowanych w studiach na Woronicza, ale też takie, które są przeniesieniami. Tak było np. z "Balem manekinów" w reż. Janusza Branickiego, który zarejestrowano już bodaj pięć lat po premierze w Teatrze Ateneum – tłumaczy gość Trójki. – Tak więc mówimy o realizacjach na żywo, o transmisjach, przeniesieniach, ale często także o spektaklach przygotowanych specjalnie dla Teatru Telewizji – wylicza.

– Teatr w telewizji i Teatr Telewizji to dwie zupełnie różne rzeczy. Czasami odnoszę jednak wrażenie, że Teatr Telewizji pokazuje więcej, co potwierdzają również realizatorzy. Kamera, która niejako "wchodzi w scenę", pozwala pokazać spektakl tak, jak go widzą twórcy – wyjaśnia dyrektor Cyz. – Tok narracji, który prowadzi kamera, jest często bardzo pomocny w odbiorze – dodaje.

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Gabriela Andrychowicz
Data emisji: 14.06.2021
Godzina emisji: 09.23

pr/kr

Polecane