Od Berenta przez Herlinga-Grudzińskiego po Gombrowicza, Schulza i Wata

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Od Berenta przez Herlinga-Grudzińskiego po Gombrowicza, Schulza i Wata
Stanisław Ignacy WitkiewiczFoto: Flikcr

Profesor Włodzimierz Bolecki jest teoretykiem i badaczem literatury polskiej, autorem wydań krytycznych najwybitniejszych pisarzy, a także - sam jest pisarzem. I właśnie o jego fascynacjach literackich i zainteresowaniach rozmawiała Magdalena Złotnicka.

LEM Planeta Lem Forum 1200.jpg
Połączyć mikroświaty. Tajniki twórczości Stanisława Lema


Już na początku profesor Bolecki wyznaje, że na polonistykę trafił dość przypadkowo: zamierzał poświęcić się filologii klasycznej. Trójkowy gość pracę magisterską napisał na temat Wacława Berenta, pisarza popularnego w dwudziestoleciu międzywojennym, jednak później nieco zapomnianego. Jak sam przyznaje, "była to miara jego ambicji".


Posłuchaj

36:09
Od Berenta przez Herlinga-Grudzińskiego po Gombrowicza, Schulza i Wata (Trójka literacka)
+
Dodaj do playlisty
+

 


– Bardzo lubiłem zajmować się rzeczami trudnymi. W momencie kiedy zaczynałem pisać o Berencie, jeden z dziennikarzy określił go mianem "pisarza dla czworga", czyli pisarza, którego znają najwyżej cztery osoby. To mnie nakręciło – wspomina profesor Bolecki. – Może powodem był także fakt, że równocześnie z polonistyką uczęszczałem, bez pisania prac, na historię i filozofię, historię sztuki. I właśnie te tematy historyczne wyraźnie mnie przyciągnęły: stąd Wacław Berent – zastanawia się.

Wśród innych postaci, którymi naukowo zajmował się Trójkowy gość, byli m.in. Józef Mackiewicz, którego biografię "Ptasznik z Wilna" powinien znać każdy wielbiciel, ale też przeciwnik tej postaci, oraz Gustaw Herling-Grudziński. Tego drugiego poznał osobiście i poświęcił mu wiele publikacji, m.in. zapisy przeprowadzonych z nim rozmów. Pisał także o Witkacym i Brunonie Schulzu.

– Schulz jest niewątpliwie wielkim artystą, ponadczasowym. Artystą, który będzie fascynował, ponieważ był tak niebywałym mistrzem języka nie tylko polskiego, ale w ogóle opisywania kultury poprzez kreacje językowe. Zawsze będę go stawiał za przykład artysty słowa – deklaruje autor książki "Rozmowy w Dragonei (z Gustawem Herlingiem-Grudzińskim)". – Natomiast Witkacy będzie dla mnie jednym z największych myślicieli wieku XX. Znamy go jako artystę skandalizującego, wielkiego twórcę literatury, którą czasem nazywa się awangardową, ale to jest nieporozumienie: Witkacy był filozofem historii i kultury, filozofem losów człowieka, które wyłaniały się z początków wieku XX, nie tylko z przewrotu naukowego, ale i rewolucji bolszewickiej – tłumaczy. 


***

Tytuł audycji: Trójka literacka
Prowadzi: Magdalena Złotnicka
Goście: prof. Włodzimierz Bolecki (Instytut Badań Literackich PAN).
Data emisji: 13.06.2021
Godzina emisji: 13.06

pr

Polecane