"Aliaszka". Książka, która uwrażliwia

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Aliaszka". Książka, która uwrażliwia
Fragment okładki książki "Aliaszka"Foto: mat. promocyjne

"Aliaszka" to debiut literackim Magdaleny Górskiej. Zbiór siedmiu opowiadań łączy postać głównej bohaterki, lalki symbolu, która pomaga najmłodszym przezwyciężyć chwilowe trudności, odnaleźć w sobie odwagę i z optymizmem patrzeć w przyszłość. Jak wyglądały prace nad zbiorem? Co zainspirowało autorkę do stworzenia tak ważnej pozycji? 

Zawarte w książce opowiadania skupiają się na ważnych, czasami trudnych zagadnieniach, o których rodzice rzadko rozmawiają z dziećmi, takich jak historie kilkuletnich uchodźców lub dziewczynki z domu dziecka. Książka porusza także wątki znane współczesnym dzieciom: brak czasu rodziców, przenoszenie na nie własnych ambicji czy wykorzystywanie technologii do gnębienia rówieśników w szkole.


Posłuchaj

50:15
"Aliaszka" książka, która uwrażliwia najmłodszych (Zagadkowa niedziela/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Aliaszka
– Historia Aliaszki rozpoczyna się współcześnie. Przenosimy się do czasów II wojny światowej, a częściowo nawet do chwil tuż przed jej wybuchem. Babcia Stefa opowiada swojej wnuczce historię laleczki, którą dziewczynka znalazła na strychu. Jest nią właśnie Aliaszka. Z tyłu na sukience lalki widnieje data: 5 maja 1931 roku. To dzień urodzenia Esterki, przyjaciółki babci Stefy z dziecięcych lat. Przed wojną dziewczynki chodziły razem do szkoły. Później, w czasie wojny, Esterka ukrywała się w piwnicy rodziców babci Stefy. Ta lalka towarzyszyła jej w najtrudniejszych momentach i w chwilach największego strachu. Była z nią w momentach, w których wydawało jej się, że nie ma już nadziei, a świat opanowało zło. Tym opowiadaniem chciałam pokazać, że nawet w największym mroku zawsze jest jakaś iskierka światła – mówiła Magdalena Górska, autorka książki "Aliaszka". 


Okładka książki "Aliaszka" (mat. promocyjne) Okładka książki "Aliaszka" (mat. promocyjne)

Trudne tematy

– Pisanie wielu z tych opowiadań było dla mnie bardzo trudne. Historię dzieci z domu dziecka bardzo mną wstrząsnęły. Zastanawiałam się, jak napisać opowiadanie, które będą mogły przeczytać mali czytelnicy. Chciałam, żeby widzieli, że gdzieś obok nich, w szkole lub na podwórku, może pojawić się dziecko, które nie ma mamy ani taty. Zależało mi na tym, żeby uwrażliwić najmłodszych na obecność ich rówieśników, którzy wiele przeszli w swoim życiu. Często jest tak, że dopóki kogoś lub czegoś nie znamy, ta obcość budzi w nas lęk. Wiele razy okazuje się później, że zupełnie niesłusznie. Chciałam uświadomić małym czytelnikom, że pomimo wielu różnic esencja człowieka jest taka sama. Każdy z nas potrzebuje miłości, akceptacji i bezpieczeństwa – podsumowała autorka opowiadań.


Zapowiedź książki "Aliaszka", Wydawnictwo Sto Stron / Wydawnictwo Sto Stron

Rozmowa i świadomość 

Wszystkie historie zawarte w "Aliaszce" pisane są z punktu widzenia najmłodszych. To bajki-baśnie, które uświadamiają i niosą nadzieję. Książka powstała w wyniku konsultacji z doktor Anną Szczepaniak, psycholog i psychoterapeutką dziecięcą. Na ostatnich stronach znajdują się zagadnienia przypisane każdej z historii. Mogą się one okazać pomocne podczas przeprowadzania rozmów dotyczących poruszonych w opowiadaniu zagadnień. 

***

Tytuł audycji: Zagadkowa niedziela
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk
Data emisji: 13.06.2021
Godzina emisji: 09.07

mat. promocyjne/mk/zch

Polecane