Muzyczny wszechświat Weather Report

 • Facebook
 • Twitter
 • Wykop
 • Mail
Muzyczny wszechświat Weather Report
Wayne Shorter w 2017 rokuFoto: Shutterstock / Liv Oeian

Amerykańska supergrupa wykonująca muzykę jazz fusion nie tylko obezwładniała słuchaczy maestrią swych kompozycji i finezją ich wykonania, ale również wywierała wpływ na wielu innych artystów. Jedną z najwybitniejszych uczennic nowojorczyków jest wszechstronnie uzdolniona Esperanza Spalding.

Zespół Weather Report działał od początku lat 70. do połowy następnej dekady, a jego liderami byli sławny pianista Joe Zawinul i nie mniej utytułowany saksofonista Wayne Shorter. Artyści mający na koncie m.in. udział w nagraniu legendarnej płyty "Bitches Brew" Milesa Davisa przejęli od swego mistrza śmiałość w poszukiwaniu nowych muzycznych ścieżek. Dokonania nowojorskiej grupy, przez którą przewinęły się blisko dwa tuziny muzyków, są "drogowskazem i wzorem dla wszystkich poszukujących artystów progresywnych", jak to ujął Piotr Majewski.

Weather Report – "Confians", źródło: YouTube / Weather Report Music

Do oddanych fanów Weather Report należy Esperanza Spalding, pochodząca z Portland wokalistka, basistka, autorka piosenek i producentka. W wieku 36 lat może się ona pochwalić czterema nagrodami Grammy i opinią jednej z najbardziej kreatywnych artystek swojego pokolenia. "Doceniam odwagę kompozytorów poszukujących nowych harmonii w muzyce. Unikatowy charakter utworu jest dla mnie największym natchnieniem. Nie chodzi o to, by naśladować, trzeba uczyć się od kompozytorów, których słuchamy i tworzyć własną muzykę" – cytował wypowiedź Esperanzy gospodarz "Między dniem a snem".

Esperanza Spalding – "Thang", źródło: YouTube / Esperanza Spalding

Oprócz utworów Weather Report i Esperanzy Spalding Piotr Majewski zaprezentował trzy nagrania Mike'a Sterna. Ten 68-letni gitarzysta z Bostonu grał niegdyś w zespole Blood, Sweat & Tears, potem współpracował m.in. z Milesem Davisem, a od połowy lat 80. działa solo. W 1993 roku magazyn "Guitar Player" przyznał mu tytuł "najlepszego jazzowego gitarzysty roku".


Posłuchaj

51:13
Wszechświat Weather Report (Między dniem a snem/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Lista utworów:

 1. Weather Report – "Confians"
 2. Weather Report – "This Is This"
 3. Weather Report – "I'll Never Forget You"
 4. Esperanza Spalding – "Thang (Hips)"
 5. Esperanza Spalding – "Touch In Mine (Fingers)"
 6. Esperanza Spalding – "Lest We Forget (Blood)"
 7. Mike Stern – "Another Way Around"
 8. Mike Stern – "To Let You Know"
 9. Mike Stern – "Jigsaw"

***

Tytuł audycji: Między dniem a snem
Prowadzi: Piotr Majewski
Data audycji: 09.06.2021
Godzina audycji: 23.08

kc/kr

 

Polecane