Trzej panowie i Warszawa

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Trzej panowie i Warszawa
Marcin HycnarFoto: Wojciech Kusiński/PR

Przypominamy tym razem słuchowisko z Archiwum Polskiego Radia, którego premiera odbyła się na Scenie Teatralnej Trójki w 2013 roku.

To drugie słuchowisko Marka Kochana, zrealizowane dla Trójki. Od tamtego czasu powstało kilka słuchowisk na podstawie sztuk tego autora. Ostatnio on sam także reżyseruje swoje dramaty, proponując też własną oprawę muzyczną.

Premierze słuchowiska "Trzej panowie jadą autem" towarzyszył artykuł, który poniżej zamieszczamy (z 10.03.2013) oraz rozmowa z Markiem Kochanem i z reżyserem Adamem Wojtyszką.


Marek Kochan Marek Kochan

Tradycyjnie jednak przed powtarzanym słuchowiskiem przedstawiamy aktualną rozmowę z autorem.

Rolę Pana B zagrał Marcin Hycnar. Mieliśmy szansę słuchać tego aktora (Talent Trójki 2011 w kategorii Teatr) także w premierowym słuchowisku maja 2021 roku, czyli w roli najstarszego z Braci Limbourg ("Niesamowici Bracia Limbourg"). Ciekawe są takie spotkania po latach.

"Trzej panowie jadą autem" – powtórka: 13.06.2021, godz. 20.05. 

Czas trwania – 45'15"

Barbara Marcinik oraz Kuba Sadowski – wydawca.

***

Słuchowisko "Trzej panowie jadą autem" to radiowa realizacja dramatu Marka Kochana, półfinalisty Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej 2012. Jego tekst to błyskotliwy i pełen pogody opis relacji trzech mężczyzn: ojca – syna – wnuka. "Scena teatralna Trójki" proponuje słuchowisko, które w zabawny sposób (choć nie brak tu i momentów dramatycznych) traktuje o męskim punkcie widzenia na różne aspekty rzeczywistości.

Jednak bardziej niż o rolę mężczyzny Markowi Kochanowi chodzi o rolę ojca – trzej panowie to ojciec senior, jego syn, ale równocześnie ojciec dla swojego syna. Ten "środkowy" z samochodu marzy, by nie popełniać błędów swego ojca, by wystrzegać się tych wszystkich absurdalnych klisz, w jakie można popaść. Okazuje się, że to wcale nie takie proste. Co więcej, kolejne pokolenie  najmłodszy z panów  obserwując zmagania ojca z dziadkiem, sam wyrabia sobie pogląd na to, "jakim nie chce być". I te przepychanki nie miałyby końca, gdyby nie jeden drobny szczegół, nazywany miłością rodzicielską/synowską…

Słuchowisko "Trzej panowie jadą autem" jest reżyserskim debiutem radiowym Adama Wojtyszki, który daje się poznać jako interesujący i wart obserwowania twórca.

Obsada: Jerzy Schejbal (A), Marcin Hycnar (B), Maciej Falana (C)
Reżyseria: Adam Wojtyszko
Realizacja akustyczna: Paweł Szaliński
Opracowanie muzyczne: Renata Baszun

(Tekst: Barbara Marcinik)

Polecane