Vivaldi zabrzmi na Zamku Królewskim

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Vivaldi zabrzmi na Zamku Królewskim
Festiwal Muzyki BarokowejFoto: mat. promocyjne

W niedzielę, 13 czerwca, rozpoczyna się Festiwal Muzyki Barokowej na Zamku Królewskim w Warszawie. Tegoroczny repertuar czterech koncertów w całości wypełnią utwory Antonia Vivaldiego, najwybitniejszego przedstawiciela włoskiego baroku w muzyce.


szkocja dudy Shutterstock 1200.jpg
Z jakich dźwięków słyną najpopularniejsze muzyczne zakątki świata?

Główne motywy koncertów skrzypcowych z cyklu "Cztery pory roku" należą do ścisłego kanonu standardów muzyki klasycznej i zna je chyba każdy. Nie wszyscy jednak wiedzą, że te urzekające melodie są zaledwie kroplą w morzu, jeśli chodzi o dorobek Antonia Vivaldiego, największego z włoskich przedstawicieli muzycznego baroku.

Był on twórcą niezwykle płodnym, a liczba samych tylko skomponowanych koncertów oscyluje wokół pięciuset. Do tego dochodzą liczne sonaty, suity i opery. Choć znaczna część tej niebagatelnej spuścizny zaginęła, wiele spośród zachowanych utworów Vivaldiego stale przewija się w repertuarze filharmonii i oper na całym świecie.


Posłuchaj

4:50
Festiwal Muzyki Barokowej na Zamku Królewskim w Warszawie cz. 1 (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

– Od 18 lat co roku organizowaliśmy cykle koncertów, za każdym razem o innej tematyce. W tym roku po raz pierwszy proponujemy formułę festiwalową: Festiwal Muzyki Barokowej – zaprasza Aleksandra Buszta-Bąk, koordynator artystyczny Muzeum Zamku Królewskiego. – Będzie on poświęcony wyłącznie twórczości Antonia Vivaldiego zwanego "rudym księdzem" – wyjaśnia.

– Vivaldi był niezwykle płodnym kompozytorem. Krążą o nim nawet anegdoty, ze jeśli podczas odprawiana mszy wpadł mu do głowy jakiś temat, rzucał wszystko i biegł do zakrystii, by tę melodię zapisać – śmieje się Trójkowy gość. – Podczas czterech koncertów zaprezentujemy 28 jego kompozycji – dodaje.


Posłuchaj

5:43
Festiwal Muzyki Barokowej na Zamku Królewskim w Warszawie cz. 2 (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

– Każdy koncert będzie miał swój główny, wiodący instrument. I tak gwiazdą pierwszego (13 czerwca) będą skrzypce, drugiego (16 czerwca) flet. Podczas trzeciego koncertu (20 czerwca) królować będzie klawesyn – wylicza zaprasza Aleksandra Buszta-Bąk. – Natomiast ostatni koncert (23 czerwca) koncentrować się będzie wokół instrumentów dętych: fagotu, oboju, klarnetów. I wydaje mi się, że to jest też najlepszy moment, aby zabrać dzieci, by zainteresować je tą muzyką – wskazuje.


***

Tytuł audycjiTrójka przed południem
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Aleksandra Buszta-Bąk (koordynator artystyczny Muzeum Zamku Królewskiego)
Data emisji: 10.06.2021
Godziny emisji: 10.25, 10.33

pr

Polecane