Od Krakowa do Gdańska – teatry zapraszają!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Od Krakowa do Gdańska – teatry zapraszają!
Opera Bałtycka "Madama Butterfly" Foto: mat. promocyjne

Teatry w całej Polsce już naturalnie otwarte. Do wszystkich nie jesteśmy w stanie zajrzeć, ale spotkamy się na szczególnie uczęszczanej trasie Kraków – Warszawa – Gdańsk.

Gościem z Krakowa jest zastępca dyrektora do spraw artystycznych Narodowego Starego Teatru – bardzo młody dramatopisarz, dramaturg oraz reżyser – Beniamin M. Bukowski. Rozmawiamy jednak nade wszystko nie o premierach w tym teatrze, ale o premierze… na Scenie Teatralnej Trójki.


Posłuchaj

1:54:18
Teatry. Czas start! (Trójka pod Księżycem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

W ostatnią niedzielę maja na naszej STT zaprezentowaliśmy prapremierę radiową sztuki Beniamina M. Bukowskiego pod tytułem "Niesamowici Bracia Limbourg". Wtedy nie udało nam się porozmawiać, gdyż słuchowisko wypełniło niemal cały czas przeznaczony na STT. A było o czym. Autor opowiedział bowiem historię z czasów średniowiecza, ale ze współczesnej perspektywy. Ponieważ bohaterom słuchowiska karierę przyszło kończyć w okolicznościach, które dzisiaj łatwo zrozumieć, stało się ono szczególnie aktualne, choć sama sztuka powstała ponad 5 lat temu. Dzięki niej Beniamin M. Bukowski został w 2015 roku nominowany do Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej.

Beniamin M. Bukowski Beniamin M. Bukowski

O sytuację w Narodowym Starym Teatrze w finale naszego spotkania także pytamy.

A w Gdańsku? W Operze Bałtyckiej – druga w tym roku premiera i… ostatnia. Naszym gościem jest dyrektor gdańskiej opery, reżyser premiery – Romuald Wicza-Pokojski. "Madama Butterfly" Giacoma Pucciniego zamyka zarazem niepełny sezon 2020/21 w OB. My spotykamy się w noc poprzedzającą tę premierę i ona będzie tematem naszej rozmowy.

Sezon w Operze Bałtyckiej zamknie wszak tryptyk operowo-oratoryjno-baletowy, także w reżyserii naszego gościa. To "Judyta  Syn Marnotrawny  Święto Wiosny". Premiera odbyła się w siedzibie OB w kwietniu, bez udziału publiczności. Zaprezentowano tylko profesjonalnie przygotowany streaming. Pod koniec czerwca będziemy mogli obejrzeć tryptyk "na żywo".

Romuald Wicza-Pokojski Romuald Wicza-Pokojski

Tym akcentem zakończy się zarazem świętowanie jubileuszu 70-lecia Opery Bałtyckiej w Gdańsku.

W Warszawie, w Teatrze Syrena, w wieczór poprzedzający nasze spotkanie w TPK, odbyła się premiera sztuki "Bitwa o tron. Musicalowy talent show" wg pomysłu, z librettem i w reżyserii dyrektora teatru – Jacka Mikołajczyka. W obecnych okolicznościach nie decydujemy się na rozmowę z twórcą tego zabawnego przedstawienia, ale na mapie naszej podróży z Krakowa przez Warszawę do Gdańska zaznaczamy i tę premierę.

***

Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Prowadzą: Barbara MarcinikPiotr Majewski
Wydawca: 
Kuba Sadowski 
Data emisji: 11.06.2021
Godzina emisji: 00.05

(Tekst: Barbara Marcinik)

Polecane