I Ty możesz zostać społecznym archiwistą!
2021-06-09, 17:06 | aktualizacja 2021-06-09, 18:06
Nagrania, zdjęcia, wspomnienia osób, których już niekiedy dawno nie ma pośród nas, a może ludowy taniec czy inna forma dawnej kultury – to wszystko mogłoby przepaść w odmętach przeszłości, gdyby nie archiwiści. Decyzją Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych 9 czerwca został ustanowiony Dniem Archiwisty.
Mały, chudy, zgarbiony, w okularach, zagrzebany w stosie starych, zakurzonych papierów – tak kiedyś wyobrażano sobie archiwistę. Warto mieć świadomość, że ten wizerunek już dawno nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. A archiwistyka posługuje się obecnie najnowszą, czasami niezwykle wyrafinowaną, techniką.
Posłuchaj
Właśnie 9 czerwca Centrum Archiwistyki Społecznej uruchomiło internetową platformę edukacyjną skierowaną właściwie do wszystkich. Można tam zapisać się na darmowy kurs archiwistyki, aby później, w sposób świadomy, zająć się dokumentowaniem historii: nagrywając wspomnienia bliskich lub znajomych, robić zdjęcia ludziom, obiektom, wydarzeniom.
– Archiwistą społecznym może zostać każdy. To są osoby w bardzo różnym wieku, o różnym wykształceniu i zainteresowaniach – mówi Katarzyna Ziętal, dyrektorka Centrum Archiwistyki Społecznej. – Mamy m.in. pielęgniarkę, która postanowiła dokumentować historię swojego zawodu czy studenta informatyki, który nagrywa najstarszych mieszkańców swojego miasteczka, aby dowiedzieć się, jak im się żyło przed wojną i w czasie wojny – wskazuje.
– Chcemy pomóc takim ludziom, aby prowadzili działalność archiwalną z większym sensem, żeby zadbali o zbiory w sposób bardziej należyty, żeby były dobrze opracowane, z uwagą digitalizowane, żeby były zachowane wieczyście – wyjaśnia. – Wystarczy chęć udokumentowania tematu, który widzimy, że nie jest udokumentowany, a my pomożemy w całej pracy archiwistycznej – deklaruje.
***
Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Witold Lazar
Autor materiału reporterskiego: Józef Niewiarowski
Data emisji: 09.06.2021
Godzina emisji: 16.42
pr