Red Box z albumem "Chase the Setting Sun" w Trójce [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Red Box z albumem "Chase the Setting Sun" w Trójce [POSŁUCHAJ]
Red Box w Trójce. Pierwszy od lewej – gitarzysta grupy i dziennikarz radiowej Trójki Michał KirmućFoto: Wojciech Kusiński/PR

Synthpopowa grupa Red Box reaktywowała się w 2010 roku po dwóch dekadach nieobecności, a rok później dała znakomity występ na Trójkowej scenie. Pod koniec września 2019 roku zrobiła to ponownie z okazji wydania albumu "Chase the Setting Sun"! Koncert ten przypomnieliśmy w Trójce w niedzielę 13 czerwca na antenie Programu 3 Polskiego Radia, w streamingu wideo na stronie i FB Trójki oraz na kanale YT Polskiego Radia.

Red Box po raz pierwszy zdobył uznanie w latach 80. ubiegłego wieku dzięki takim przebojom jak: "Lean On Me", "For America" czy szczególnie doceniony w Polsce "Chenko". Ich ambitny i eklektyczny debiutancki album "The Circle and the Square" zwracał uwagę dzięki wprowadzeniu światowych smaków do środowiska muzyki pop. Od tego czasu zyskał status albumu kultowego.

W obecnym wcieleniu Red Box to grupa nadal prowadzona przez założyciela Simona Toulsona-Clarke'a, który zebrał grupę utalentowanych przyjaciół, tworząc album "Chase the Setting Sun" (2019). Aktualnie zespół tworzą: Simon Toulson-Clarke, Derek Adams, Dave Jenkins, Sally-Jo Seery, Jane Milligan, Ali Ferguson, Karin Tenggren oraz… Michał Kirmuć – dziennikarz radiowej Trójki, jeden z prowadzących audycje "Trójka budzi" i "W tonacji Trójki", a także autor programów "Wieczorny przegląd myśli" oraz "Nocny przegląd myśl"


Posłuchaj

52:09
Energiczny występ Red Box w studiu im. Agnieszki Osieckiej (Koncert/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

– Moja przygoda z Red Box zaczęła się dokładnie 10 lat temu. Simon Toulson-Clarke zawsze żartuje, że przyszedłem zrobić z nim wywiad i już zostałem – mówi Michał Kirmuć. – Coś w tym jest, ale zaczęło się od wywiadów telefonicznych. Szybko zaprzyjaźniliśmy się z Simonem. Ja byłem wielkim fanem Red Box od momentu, gdy jeszcze w latach 80. zetknąłem się z piosenką "Chenko", a chwilę później z albumem "The Circle & The Square". Dlatego już sama znajomość z Simonem była dla mnie czymś wyjątkowym. W 2011 roku, po jednym z koncertów, na którym byłem, zapytał mnie, czy wybieram się na kolejny, który miał się odbyć dwa dni później w Lublinie. Zasugerował, że jeśli będę, to mógłbym wziąć ze sobą "floor tom", bo ma pewien pomysł. Nie muszę mówić, że ugięły się pode mną nogi! Ale przyjechałem do Lublina z tym bębnem i gościnnie zagrałem z nimi w utworze "The Sign". Od tego się zaczęło. "Jak będziesz kiedyś się jeszcze wybierał na koncert Red Box, pamiętaj, aby wziąć ze sobą ten bęben" – powiedział wtedy Simon i nie musiał mnie więcej namawiać. Z koncertu na koncert, moja rola podczas występów Red Box rozrastała się. A od pierwszego koncertu w Londynie, jeszcze pod koniec 2011 roku, zacząłem z grupą regularnie występować – w roli muzyka grającego na instrumentach perkusyjnych. Gdy rozpoczęliśmy pracę nad ostatnią płytą, okazało się, że nie tylko przydaje się w roli perkusjonisty, ale także gitarzysty. Od tego momentu zostałem uznany za pełnoprawnego muzyka Red Box. I dziś, wśród moich scenicznych obowiązków, oprócz wspomnianych instrumentów perkusyjnych i gitary, są także instrumenty klawiszowe – dodaje dziennikarz Trójki.

blend - koncert_1200.jpg

Blend z Wojciechem Konikiewiczem. Muzyczna moc na Trójkowej scenie! [ZOBACZ WIDEO]

Michał jest przekonany, że dla Red Box Trójka zawsze była miejscem szczególnym. – To właśnie dzięki tej rozgłośni grupa zyskała w Polsce popularność w latach 80. i to dzięki Trójce utwór "Chenko" zyskał kultowy status. Muzycy Red Box przekonali się o tym, gdy w 2011 jeden z pierwszych koncertów w Polsce zagrali właśnie w Muzycznym Studiu im. Agnieszki Osieckiej. Od tego czasu grupa regularnie występowała przed polską publicznością, oczekując powrotu na Myśliwiecką 3/5/7. Doszło do tego w 2019 roku, przy okazji promocji najnowszego albumu "Chase The Setting Sun". I po raz kolejny – tym razem już ze mną w składzie – Red Box przekonał się, jak bardzo wyjątkowe jest to miejsce i jak wielką miłością darzą muzykę Red Box słuchacze Trójki. Dla mnie był to koncert o tyle szczególny, że po raz pierwszy zagrałem w miejscu, o występie w którym marzyłem od lat – dodaje Kirmuć.

RED BOX - THIS IS WHAT WE CAME FOR (OFFICIAL VIDEO 2019)/Red Box

Aktualny skład zespołu to: Simon Toulson-Clarke, Derek Adams, Dave Jenkins, Sally-Jo Seery, Jane Milligan, Ali Ferguson, Karin Tenggren oraz Michał Kirmuć – dziennikarz radiowej Trójki, jeden z prowadzących audycje "Trójka budzi" i "W tonacji Trójki", a także autor programów "Wieczorny przegląd myśli" oraz "Nocny przegląd myśli".

mat. promocyjne/kr/mk

Polecane