Reportaż "Promowe historie" [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Reportaż "Promowe historie" [POSŁUCHAJ]
Prom Bielik IIFoto: PR

Nazywały się m.in. "Balbina", "Filutek" i "Regina". Turyści odwiedzający Świnoujście przez ponad 30 lat korzystali z małych pasażerskich promów, kursujących między wyspami Uznam i Wolin. Czasy się zmieniają i małe, stare pasażerskie promy, pełne ludzkiego gwaru, śmiechu, przekomarzań zostały zastąpione przez te dużo większe, nowoczesne. Niektórzy twierdzą, że dzisiejsze statki nie mają duszy. Chyba coś w tym jest, skoro tylu ludzi nadal czuje sentyment do małego "Fafika".

Posłuchaj

11:20
Wielka tęsknota za małym "Fafikiem" (Reportaż/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Promem do pracy i z powrotem

Jedni wsiadali na prom, by wyruszyć w wielką podróż, a drudzy po to, by dotrzeć do pracy. – W tym czasie istniały duże zakłady pracy po stronie wyspy Wolin. Wszyscy ci ludzie rano musieli udać się do pracy przez kanał, a kiedy praca się kończyła, cała ta masa ludzi przemieszczała się z powrotem – wspomina niegdysiejszy pasażer. – Wszystko było w jednym pomieszczeniu i wszyscy się nawzajem widzieli. Na tych promach zawierało się szereg znajomości – dodaje.

kajak Shutterstock 1200.jpg
Przepłynąć, by pomóc. Reportaż "Rzeka nadziei" [POSŁUCHAJ]

Cały czas z ludźmi

Zawierane były nie tylko pomiędzy samymi pasażerami, ale i pomiędzy pasażerami a "motorniczymi". – Jest co wspominać, zwłaszcza bezpośredni kontakt z ludźmi – turystami, miejscowymi. Z ludźmi przebywało się praktycznie cały czas – mówi jeden z bohaterów reportażu, który latach 90. pracował na "Fafiku" i pozostałych promach – najpierw jako starszy marynarz, a później jako kapitan. 

Wymóg czasów

"Fafik" został zastąpiony przez większego i bardziej nowoczesnego "Bielika", który, w przeciwieństwie do swojego poprzednika, nie posiada koła sterowego, co upodabniałoby go do dawnych statków. – Była stała załoga, przypisana danemu statkowi. Na Bielikach jest inaczej  są cztery zmiany, a w sezonie nawet pięć. To za duża rotacja ludzi, ale taki jest wymóg czasów. Jest inne przywiązanie do promu i do załóg. Nie ma duszy – ubolewa mężczyzna.

***

Tytuł reportażu: "Promowe historie"
Autorki reportażu: Agnieszka Suzanowicz i Małgorzata Moraczewska
Data emisji: 08.06.2021
Godzina emisji: 18.40

kr

Polecane