Nie stać Cię na kampera? Przerób swój samochód!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Nie stać Cię na kampera? Przerób swój samochód!
KamperyFoto: Virrage Images/ shutterstock

Już od zeszłego roku lawinowo wzrasta zainteresowanie kamperami i rodzajem wypoczynku jaki one umożliwiają: podróżowania z możliwością komfortowego noclegu. Nie jest to jednak tani pomysł na wakacje, dlatego pojawiło się sporo pomysłów umożliwiających adaptację zwykłego samochodu na swoisty quasi kamper.


kamper podroz kalifornia autostrada 1200.jpg
Wysłużonym kamperem przez Kalifornię

Wg badań, zainteresowanie wypoczynkiem w kamperze wzrosło w Polsce o 25 procent! Czy każdą osobówkę można przerobić na własnego kampera? Jeśli tak, to jak tego dokonać i, co najważniejsze, ile to będzie kosztowało?


Posłuchaj

4:01
Niby kampery pomysłem na wakacje? (Zapraszamy na weekens/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

– Moim marzeniem od dziecka było posiadanie autobusu, w którym mógłbym mieszkać i podróżować zarazem – przyznaje Redbad Klynstra-Komarnicki, aktor prowadzący w Trójce program "Trzy gramy Redbada" a zarazem miłośnik kamperów. – Kamper daje to poczucie wolności, a jednocześnie jest to taki kompaktowy domek – tłumaczy.

– Lubię ten moment, kiedy rano otwieram drzwi, ale widok, który się rozpościera poza nimi jest codziennie inny – dodaje.

Jednak podróżowanie kamperem to nie jest tania sprawa: za nowy kamper średniej klasy trzeba zapłacić ok. 160 tys. zł. Natomiast wypożyczenie go na tydzień to koszt blisko 4200 zł. A za tyle można dostać zabudowę kempingową przeznaczoną specjalnie dla samochodów osobowych! Oczywiście, nie jest to kamper, ale można się wygodnie przespać, są też schowki na rzeczy, kuchenkę, a w jednej z wersji jest też obieg wody, pozwalający się wykapać obok samochodu.

– Jest to pudełko, które montujemy w bagażniku do uchwytów montażowych, które znajdują się w każdym samochodzie. Standardowo oferujemy je do samochodów typu minivan, kombi, ale trafiają się też samochody nieco krótsze – wylicza Oskar Szwan, konstruktor.

– Jeśli ktoś ma dostawczaka, który służy mu do pracy, to po co mu kamper? Kupuje kontener podróżniczy, który dwaj ludzie w bardzo prosty zastąpią budę dostawczaka. I jedzie na wakacje – dodaje Włodzimierz Ziółkowski, założyciel strony poświęconej kamperom.


***

Tytuł audycji: Zapraszamy na weekend
Prowadzi: Piotr Firan
Autor materiału reporterskiego: Paweł Turski
Data emisji: 05.06.2021
Godziny emisji: 08.21

pr

Polecane