String Connection, Szcześniak, Wajdzik. Polski rozdział w "Księdze muzycznych olśnień"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
String Connection, Szcześniak, Wajdzik. Polski rozdział w "Księdze muzycznych olśnień"
Krzesimir Dębski (String Connection)Foto: Forum/Eugeniusz Helbert

W wyjątkowej, świątecznej odsłonie "Księgi muzycznych olśnień" Piotr Majewski zaprosił nas na godzinę z muzyką polskich artystów. Na liście utworów znaleźli się polscy mistrzowie jazzu w światowym wydaniu, czyli String Connection, soulowo-jazzowy Mietek Szcześniak oraz młoda i bardzo obiecująca saksofonistka Marta Wajdzik.

Posłuchaj

49:41
Polski jazz i soul w świątecznym wydaniu audycji Piotra Majewskiego (Księga Muzycznych Olśnień/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

String Connection to grupa będąca jazzową legendą lat 80., której liderem i pomysłodawcą był Krzesimir Dębski. – Wszyscy ci, którzy wzrastali w tamtych latach, którzy uwielbiali spotykania z muzyką w małych salach klubowych czy dużych salach koncertowych, na pewno pamiętają, jak wielką estymą cieszyła się ich muzyka – mówił Piotr Majewski. – To grupa, która mieniła się być czymś, czego oczekiwaliśmy i za czym tęskniliśmy, czyli za prawdziwą, światową muzyką – dodał.

String Connection - Cantabile in h-moll/rakez123

Album Mietka Szcześniaka "Zwykły cud" jest dopełnieniem tryptyku, do którego należą także: "Czarno na białym" i "Spoza nas". Płyta, choć doskonale uzupełnia poprzedzające go krążki, zdecydowanie od nich odbiega. Artysta bawi się muzyczną formą, sięgając po gatunki do tej pory z nim nie kojarzone. Obok nastrojowych, "budzących" serce utworów jak "Naiwni", "Czekaj na wiatr" czy "O niebo lepiej", znaleźć można piosenki zabarwione hiphopowym klimatem wprowadzonym przez Mezo ("Kiełbie we łbie"), elementy new soulu zaśpiewane przez Paulinę Przybysz w utworze "Angel-a (będzie dobrze)", ale także – inspirowaną DrumandBase – aranżację do znanej piosenki Eli Adamiak "Jesienna zaduma".

O niebo lepiej/Mieczysław Szcześniak


Marta Wajdzik to osiemnastoletnia saksofonistka - z niezwykłym talentem – od lat związana z Bielską Zadymką Jazzową. Marta jest również laureatką wielu prestiżowych nagród, w tym festiwalu Young Jazz and Blues Bands in Gdynia, Grand Prix Junior Młyn Jazz Festival czy Centrum Edukacji Artystycznej dla zespołów jazzowych w Warszawie. W nagraniu albumu udział wzięli najlepsi jazzowi muzycy w Polsce, a kierownikiem muzycznym oraz pianistą projektu jest Paweł Tomaszewski, dziekan Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach.

Memento Mori/Marta Wajdzik Quartet – temat

Lista utworów:

1. String Connection – "Montreal Ballad"
2. String Connection  "Bokra"
3. String Connection – "Cantabile in H-Moll"
4. Mietek Szczesniak – "O Niebo Lepiej"
5. Mietek Szczesniak – "Bardzo"
6. Dagadana – "Rano Rano Raniusieńko"
7. Dagadana  "Nie Będę Się Kłopotała"
8. Marta Wajdzik Quartet – "Memento Mori"
9. Marta Wajdzik Quartet  "Orientation"

***

Tytuł audycji: Księga muzycznych olśnień
Autor audycji: Piotr Majewski
Data emisji: 03.06.2021
Godzina emisji: 08.07

mat. promocyjne/kr

Polecane