"Mistrzowie Kina Hiszpańskiego" w warszawskim Kinie Iluzjon

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Mistrzowie Kina Hiszpańskiego" w warszawskim Kinie Iluzjon
Catherine Deneuve w filmie "Tristana" Luisa BuñuelaFoto: mat. promocyjne

Czerwcowy cykl "Mistrzowie Kina Hiszpańskiego" zaprezentuje widzom arcydzieła hiszpańskiej kinematografii, w tym m.in. "Tristanę" Luisa Buńuela czy "Mrożony Peppemint" Carlosa Saury. O wydarzeniu, które od trzech lat wspólnymi siłami organizuje Kino Iluzjon, FINA oraz Ambasada Królestwa Hiszpanii, w audycji "Fajny Film" opowiedziała współorganizatorka Kinga Kowalska.

Motywem przewodnim łączącym filmy prezentowane w ramach ostatniego, grudniowego cyklu "Mistrzowie Kina Hiszpańskiego" były kobiety, ich codzienność i przypisane role społeczne w hiszpańskiej rzeczywistości lat 60. i 70. Niektóre z nich można będzie obejrzeć w dniach 1-30 czerwca.

Posłuchaj

3:28
Czerwiec z mistrzami kina hiszpańskiego w warszawskim Kinie Iluzjon (Fajny Film/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Oprócz Buńuela i obrazu Saury, w Iluzjonie będziemy mogli zetknąć się z twórczością nominowanego do Oscara Jaime'go de Armiñána czy Fernanda Fernána Gómeza. Przegląd otwiera melodramat drugiego z wymienionych twórców "Moja señorita" ("Mi querida señorita") z 1972 roku, ukazująca przewrotną historię kobiety w średnim wieku, Adeli Castro, na tle zmieniającej się Hiszpanii lat 60. – Celem tego przeglądu jest z jednej strony pokazywanie polskim widzom znanych reżyserów, a z drugiej odkrywanie nowych nazwisk – mówiła Kinga Kowalska.

Jeżeli mowa o mistrzach hiszpańskiego kina, nie mogło zabraknąć wątku Pedro Almodovara i jego nowego krótkometrażowego filmu "Ludzki Głos" z Tildą Swinton w roli głównej. – Wątków, które Almodovar być może zaczerpnął do swoich filmów, w tych filmach pokazywanych przez nas będzie wiele – powiedziała współorganizatorka cyklu.

Ludzki głos - Zwiastun PL (Official Trailer)/Kino Helios Polska

***

Tytuł audycji: Fajny film
Autor: Ryszard Jaźwiński
Gość: Kinga Kowalska (współorganizatorka przeglądu mistrzów hiszpańskiego kina w kinie Iluzjon)
Data emisji: 01.06.2021
Godzina emisji: 10.47

mat. promocyjne/kr

Polecane