"Wyspa skarbów" Roberta Louisa Stevensona na kanale "Radiobook"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Wyspa skarbów" Roberta Louisa Stevensona na kanale "Radiobook"
"Wyspa skarbów" Roberta Louisa Stevensona na kanale "Radiobook"Foto: mat. promocyjne

W cyklu Polskiego Radia "Radiobook" – w ramach którego prezentowane są w formie dźwiękowej najwybitniejsze i najciekawsze utwory literatury polskiej i światowej – po raz pierwszy prezentujemy twórczość żyjącego w II połowie XIX wieku, szkockiego powieściopisarza i podróżnika, Roberta Louisa Stevensona. Jego przygodowej powieści dla dzieci i młodzieży pt. "Wyspa skarbów" będzie można posłuchać w radiowej Jedynce od poniedziałku (31.05), od godz. 19.00. Czyta Marek Obertyn (nagranie z 1995 roku).

Inspiracją do publikowanej najpierw w odcinkach, a następnie wydanej w 1882 roku historii o poszukujących skarbu piratach była tajemnicza mapa i związane z nią historyjki, jakie urodzony w Edynburgu Robert Louis Stevenson tworzył dla swojego 12-letniego pasierba, Lloyda Osbourne'a. 

W "Wyspie skarbów", klasyku literatury awanturniczej dla dzieci i młodzieży, pisarz porusza przewijający się w całej jego twórczości problem współistnienia dobra i zła (Stevenson jest także autorem m.in. pozycji "Doktor Jekyll i pan Hyde").

audiobook 1200.jpg
Projekt "Radiobook"

Wersja dźwiękowa "Wyspy skarbów", udostępniona w ramach "Radiobooka", została zarejestrowana w studiach Polskiego Radia w 1995 roku. Tekst, przetłumaczony przez przedwojennego wybitnego slawistę, krytyka literackiego, poetę i tłumacza Józefa Birkenmajera, zinterpretował aktor serialowy i teatralny Marek Obertyn.


Robert Louis Stevenson - Wyspa skarbów #01  Profil: Radiobook


Najczęściej czytane

Projekt "Radiobook"

"Radiobook" to projekt Agencji Muzycznej Polskiego Radia, mający na celu prezentację najwybitniejszych dzieł literackich w wersji audiobooków. Wśród nich znajdą się powieści, lektury szkolne oraz "białe kruki" takich autorów jak: Henryk Sienkiewicz, Joseph Conrad, Marcel Proust czy Stanisław Ignacy Witkiewicz.

W każdy poniedziałek publikowane są nowe tytuły, czytane przez crème de la crème polskiej sceny aktorskiej, m.in. Janusza Gajosa, Jerzego Stuhra, Adama Ferencego, Krzysztofa Kolbergera. To wyjątkowa okazja do przypomnienia sobie tych najsłynniejszych oraz do poznania mniej popularnych utworów literackich. "Krzyżacy", "Potop", "Popioły" i "W poszukiwaniu straconego czasu" – to tylko niektóre z licznych propozycji.

Radiobooki są dostępne bezpłatnie na nowym kanale na YouTubie i na Facebooku. Pojawią się też w serwisach z audiobookami (Empik Go, Storytel, Audioteka) w ramach abonamentów użytkowników. 

YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCQWyjXNGwJ4Nv2C5IMNSqMg

Facebook: https://www.facebook.com/radiobookprkk/kr

Polecane