Kardynał Stefan Wyszyński. Prymas i głos polskiego kościoła

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Kardynał Stefan Wyszyński. Prymas i głos polskiego kościoła
Jan Paweł II oraz kardynał Stefan WyszyńskiFoto: NAC

Czterdzieści lat temu odszedł kardynał Stefan Wyszyński, prymas Polski. Swoją postawą i nauczaniem zapisał się w pamięci wielu Polaków, jako charyzmatyczny i stanowczy głos Kościoła katolickiego. Z postacią prymasa związana jest także osoba Karola Wojtyły, papieża, a prywatnie przyjaciela kardynała Wyszyńskiego. O sile łączącej ich relacji w audycji "Leniwe przedpołudnie" opowiadała Jolanta Sosnowska, autorka książki "Hetman Chrystusa". 

– Łączyła ich bardzo cenna więź. Powiedziałabym nawet, że była to relacja ojcowsko–synowska. Dzieliła ich różnica dziewiętnastu lat. Ojcowski wątek na stałe pojawiał się w ich życiu. Kardynał Wyszyński uznawany był za ojca narodu, Karol Wojtyła stał się ojcem całego Kościoła katolickiego. Uważam, że istotnym, wspólnym mianownikiem w życiorysach tych dwóch, wielkich postaci było to, że obydwaj stracili matki. Byli nawet w tym samym wieku, mieli po dziewięć lat. Zostali półsierotami, wychowywanymi przez ojców o silnych, męskich osobowościach. To od nich nauczyli się cechy ojcostwa i zyskali wyraźne wzorce, które mogli naśladować w czasie całej swojej posługi – wyjaśniała Jolanta Sosnowska. 

Stefan Wyszyński NAC-280.jpg
Prymas Stefan Wyszyński. Jakie było jego nauczanie?

Posłuchaj

50:17
Wspomnienia o kardynale Stefanie Wyszyńskim (Leniwe przedpołudnie/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

"Na tym straszliwym wirażu dziejowym trzeba mieć mocną głowę, by nie wypaść z łodzi Piotrowej", mówił kardynał Wyszyński. – Prymas dokładnie wiedział, że człowiek jest tylko człowiekiem. Miał też świadomość, że niektórych stać na heroizm, a innych nie. Niejednokrotnie odnosił się do młodszego Karola Wojtyły z wielkim uznaniem, podziwem i szacunkiem.  Mówił, że są jak dwa konie, które ciągną łódź Kościoła. Miał świadomość tego, na kogo może liczyć w komunistycznym otoczeniu. Myślę, że miał wielkie oparcie w Karolu Wojtyle, co pokazuje przykład 1966 roku i milenium Chrztu Polski. Oni obydwaj byli we wszystkich miejscach i dzielili się obowiązkami – zaznaczył gość "Leniwego przedpołudnia". 

 

Kardynał Stefan Wyszyński / Muzeum Archidiecezji Warszawskiej

Projekt Wyszyński 1200x660@2_C2@2x.png
Serwis specjalny: Prymas Stefan Wyszyński

Czterdziesta rocznica śmierci prymasa Wyszyńskiego stała się okazją do przypomnienia jego słów, nauczania odwagi oraz charyzmy. Więcej na temat życiorysu prymasa oraz jego zaangażowania w historię Polski, można przeczytać na specjalnym, poświęconym jego postaci serwisie internetowym, stworzonym przez Portal Polskiego Radia we współpracy z Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.

Ponadto w audycji:


***

Tytuł audycji: Leniwe przedpołudnie
Autorka audycji: Anna Popek
Goście: Jolanta Sosnowska (autorka książki "Hetman Chrystusa")
Data emisji: 30.05.2021
Godzina emisji: 11.07

 

zch

Polecane