Kongres Polska Wielki Projekt. Ludwika Ogorzelec z nagrodą im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Kongres Polska Wielki Projekt. Ludwika Ogorzelec z nagrodą im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego
Ludwika OgorzelecFoto: PAP/Rafał Guz

Na Zamku Królewskim w Warszawie w drugim dniu Kongresu Polska Wielki Projekt została wręczona nagroda im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Otrzymała ją rzeźbiarka Ludwika Ogorzelec.

PAP_Ogorzelec 1200.jpg
Ludwika Ogorzelec i jej rzeźby

W rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową artystka przyznała, że nagroda jest dla niej zaszczytem i honorem, tym bardziej, że szanuje pamięć prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Dodała jednak, że jest zaskoczona wyróżnieniem, bo jest to jej pierwsza nagroda w życiu.

Ludwika Ogorzelec powiedziała, że jest bardzo zadowolona z tego, iż jest nazywana "polską artystką". Dodała, jednak, że jej sztuka jest adresowana do wszystkich – do uniwersum człowieka, do wszystkich ludzi, bez względu na kulturę, rasę, kolor skóry. - To też może mówi o tym, że jesteśmy kulturą, narodem otwartym, tolerancyjnym i dbamy o człowieka jako takiego – dodała laureatka.

Od 1985 roku artystka mieszka w Paryżu. Jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu i École Nationale Supérieure des Beaux-Arts w Paryżu. Realizowała prace w Szwecji, USA, Grecji, Szwajcarii, Japonii, Kostaryce, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Bułgarii, Hiszpanii, Australii, Kanadzie, Chinach, Korei Południowej, Bangladeszu, w wielu państwach wielokrotnie.

Wystawiała też w Polsce. Obecnie wystawę prac rzeźbiarskich Ludwiki Ogorzelec można oglądać w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie.


Posłuchaj

1:30
Kongres Polska Wielki Projekt. Ludwika Ogorzelec z nagrodą im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego (Serwis informacyjny Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Ludwika Ogorzelec – biografia / Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski 

Nagroda im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego przyznawana jest wybitnym polskim twórcom, których dzieła przyczyniają się do lepszego zrozumienia historii i tradycji Polski oraz stanowią cenną inspirację na przyszłość.

Nagrodę wręczono w Warszawie na Kongresie Polska Wielki Projekt. W poprzednich latach Nagrodę imienia Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego otrzymali między innymi: reżyser Lech Majewski, rzeźbiarz Jerzy Kalina, kompozytor Michał Lorenc, pisarz Jarosław Marek Rymkiewicz.

Organizatorem dwudniowego kongresu (28-29 maja) jest Fundacja Polska Wielki Projekt. Pierwsza część tegorocznej edycji kongresu (druga przewidywana jest jesienią) odbyła się pod hasłem "XXI wiek – Bezpieczeństwo – Kultura". W sobotę debatowano o bezpieczeństwie energetycznym, logistycznym, finansowym i zdrowotnym Polaków. Następnego dnia omawiane było bezpieczeństwo kulturowe. Program 3 Polskiego Radia został patronem medialnym wydarzenia.

IAR/PR

Polecane