Prymas Stefan Wyszyński. Jakie było jego nauczanie?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Prymas Stefan Wyszyński. Jakie było jego nauczanie?
Kardynał Stefan WyszyńskiFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Czterdzieści lat temu odszedł kardynał Stefan Wyszyński. Bronił wiary, pozycji Kościoła w państwie i społeczeństwie, głośno mówił o tym, że przebaczenie czyni człowieka wolnym. Kim był Prymas Tysiąclecia? 

Na świat przyszedł w wielodzietnej rodzinie w Zuzeli nad Bugiem. Dorastał w religijnej atmosferze, co uformowało jego wiarę i wybór drogi życiowej. Święcenia kapłańskie przyjął w dniu swoich 23. urodzin. W latach 1948-1981 sprawował posługę prymasa. Życiorys kardynała Wyszyńskiego mógłby być przewodnikiem po historii Polski prawie całego XX wieku. 

Posłuchaj

3:43
Kardynał Stefan Wyszyński. Kim był? (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Wolność

Jak mawiał: "Najważniejszymi wartościami do obrony jest wolność Boga i Kościoła w naszej ojczyźnie". Kardynał Wyszyński podjął kontrowersyjną decyzję o podpisaniu ugody z władzami Polski.

– Porozumienie z 14 kwietnia 1950 roku, podpisane z ramienia Episkopatu Polski, a z drugiej strony przez władze komunistyczne, było efektem pierwszego, bardzo radykalnego, ruchu prymasa – spotkania Kościoła z wojującym komunizmem. Efektem tego starcia było podjęcie rozmów z wrogami Kościoła  – mówił Jan Żaryn, historyk. 

Kardynał Stefan Wyszyński / Muzeum Archidiecezji Warszawskiej

Stefan Wyszyński.jpg
Prymas Stefan Wyszyński. 40. rocznica śmierci

Porozumienie

– Zawarte porozumienie miało za zadanie niejako zahamować proces coraz bardziej restrykcyjnego angażowanie się komunistów przeciwko obecności Kościoła katolickiego w Polsce. Prymas Wyszyński bez wątpienia był człowiekiem, który posiadał autorytet w narodzie. Jego postać stanowi wyzwanie dla wszystkich, którzy roszczą sobie pretensje, by mieć władzę poprzez autorytet w społeczeństwie. Warto wiedzieć, kim był kardynał, poznać jego postać i wziąć przykład  – podsumował historyk. 

Ojciec Prymas - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej o Kardynale Stefanie Wyszyńskim / Polskie Radio

Projekt Wyszyński 1200x660@2_C2@2x.png
Serwis specjalny: Prymas Stefan Wyszyński

Więcej na temat życiorysu prymasa oraz jego zaangażowania w historię Polski, można przeczytać na specjalnym, poświęconym jego postaci serwisie internetowym, stworzonym przez Portal Polskiego Radia we współpracy z Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.

 


***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Karol Gnat
Autor materiału reporterskiego: Józef Niewiarowski
Data emisji: 28.05.2021
Godzina emisji: 16.39

Polecane