Niełatwo zostać bogatym

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Niełatwo zostać bogatym
Dla porównania w 2016 r. unijne PKB wyniosło ok. 14,9 bln euro.Foto: fot. SXC

Nie ma cudownych sposobów na szybkie wzbogacenie się. Trzeba systematycznie oszczędzać i dobrze inwestować zarobione pieniądze.

Posłuchaj

Czy tylko bogaci mogą inwestować?
+
Dodaj do playlisty
+

Dr Paweł Perz z Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, autor książki „Sztuka Inwestowania” twierdzi, że inwestowania jest sztuką, ale można się jej nauczyć. Ważny jest nawyk systematycznego oszczędzania, a nie sumy, które odkładamy.  Obecnie jest tyle możliwości lokowania pieniędzy, że nawet osoby z niewielkimi dochodami mają duży wybór.

Zdaniem Perza przede wszystkim powinniśmy się zastanowić nad tym, na co oszczędzamy. Radzi, aby myśleć o swojej przyszłości i inwestować w przyszłą emeryturę.  Wtedy najlepiej inwestować w akcje. Nie trzeba śledzić kursów akcji, można to robić w sposób bierny poprzez fundusze inwestycyjne.  

Dr Grzegorz Szczodrowski z Instytutu Sobieskiego twierdzi, że Polacy nie są skłonni do ryzyka, bo w czasach PRL-u nie było takich instrumentów finansowych, jak teraz. Potencjalnym inwestorom daje jednak kilka rad.

- Oprócz wiedzy trzeba mieć w sobie większą niż przeciętną skłonność do ryzyka, bo na giełdzie  można stracić nie tylko odsetki, ale również kapitał. O tym trzeba koniecznie pamiętać – powiedział.

Dodał, że niełatwo zrozumieć mechanizmy rządzące giełdą. - Jeśli się czegoś nie rozumie, lepiej się z tego wycofać – powiedział.

Potencjalnym graczom giełdowym radził na początek inwestowanie małych sum. Dzięki temu mogą się czegoś nauczyć, a praktyka czyni mistrza.   

Szczodrowski zauważył jednak, że wielu milionerów nie studiowało książek, ale mieli oni niezwykłą smykałkę do interesów, dużą skłonność do ryzyka i intuicyjnie czuli rynek. Tak dochodzili do ogromnych fortun – mówił.

Zbigniew Biskupski z Informatora Prawno-Podatkowego stwierdził, że jeśli nie chcemy być biedni do końca życia, to powinniśmy zacząć oszczędzać.

- Odkładając miesięcznie po 50 -100 złotych, osoby biedne po kilkunastu latach mogą awansować do kategorii osób zamożnych – powiedział.    

Aby wysłuchać całej audycji wystarczy kliknąć "Niełatwo zostać bogatym ” w boksie "Posłuchaj".

Audycji "Za, a nawet przeciw” można słuchać od poniedziałku do czwartku o 12.05. Zapaszamy.

Audycja powstała we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim. Zapraszamy do innych audycji o bezrobociu w Leśnej Akademii Sukcesu Polskiego Radia.

 


 

Polecane