Smak wolności i kobieca siła. Film "Wolka" oczyma Olgi Bołądź

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Smak wolności i kobieca siła. Film "Wolka" oczyma Olgi Bołądź
Olga Bołądź w filmie "Wolka"Foto: materiały promocyjne

– Na ekranach kin zagościł film "Wolka" w reżyserii Arniego Olafura Asgeirssona. To znany i bardzo ceniony islandzki reżyser, który niestety nie doczekał premiery swojego ostatniego dzieła. "Wolka" to obraz interesujący z wielu powodów. Bardzo mnie zaskoczył – mówił Ryszard Jaźwiński i zaprosił na audycję "Trójkowo, filmowo", w której spotkał się  z Olgą Bołądź, odtwórczynią głównej roli. 

Film jest koprodukcją islandzko-polską. – Kilka pierwszych minut filmu to wizyta w polskim więzieniu. Główną bohaterką jest Anna, której zostały ostatnie dni odsiadki. Przychodzi czas, by rozliczyć się z przeszłością. Opuszcza więzienne mury i próbuje odnaleźć Dorotę, z którą ma wiele spraw do wyjaśnienia. Sekrety i tajemnice odkrywane są powoli, w bardzo misterny sposób. Powoduje to, że oglądamy ten film w dużym napięciu – zdradził Ryszard Jaźwiński. 

Posłuchaj

50:14
Siła jest kobietą. Olga Bołądź w filmie "Wolka" (Trójkowo, filmowo)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Wolka

– "Wolka" oznacza wolność. To określenie z więzienia. Moja bohaterka wychodzi na "wolkę". Jej postać jest dla mnie uosobieniem wolności, którą sama musi sobie wywalczyć. Anna ma do przezwyciężenia piętno bycia w więzieniu, do którego trafiła w wieku siedemnastu lat. To trudne doświadczenie. Wychowała się za kratami, tam dorastała i uzbrajała się na całe życie. Z tego powodu jest niedojrzała. Można powiedzieć, że zamroziła się w więzieniu. Jej podejście do życia utknęło w punkcie buntu nastolatki  – mówiła Olga Bołądź, odtwórczyni głównej roli. 

WOLKA - zwiastun - film wkrótce w kinach / Monolith Films

Siła 

Widzowie bardzo szybko dowiadują się, że mają do czynienia z silną kobietą. – Chodziło o pokazanie brutalności i zła świata, w którym Anna żyła przez piętnaście lat. Kiedy przygotowywałam się do tej roli i odwiedzałam więzienia, zwracałam uwagę na oczy osadzonych, ich sposób bycia, maski, które zakładają, na to, w jaki sposób każdy siebie uzbraja, by przetrwać więzienie. Moja bohaterka z pewnością poszła w siłę. To właśnie dzięki niej przeżywa te trudne lata. To rola, w którą mogłam zanurzyć się z pełną świadomością i poczuciem, że robię coś dobrego. Aktor zawsze czeka na postać, którą może rozbudować od początku do końca z kimś, kto go poprowadzi i nie zostawi wpół drogi. Taka właśnie była współpraca z Arniem Olafurem, który wziął ode mnie wszystko, a ja również wszystko chciałam mu w tej roli oddać  – podkreśliła aktorka. 

"Wolka", koprodukcja islandzko-polska w reżyserii Arniego Olafura Asgeirssona, dostępna jest na ekranach kin od 29 maja. 

 

Ponadto w audycji: 

  • Premiera polska: "Amatorzy" w reżyserii Iwony Siekierzyńskiej – wypowiedzi twórców;
  • 61. Krakowski Festiwal Filmowy (30.05-6.06.2021) – zapowiedzi programowe;
  • Piosenki z filmów i muzyka filmowa.

***

Tytuł audycji: Trójkowo, filmowo
Prowadzi: Ryszard Jaźwiński
Data emisji: 29.05.2021
Godzina emisji: 16.07


zch

Polecane