XI Kongres Polska Wielki Projekt po raz jedenasty

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
XI Kongres Polska Wielki Projekt po raz jedenasty
XI Kongres Polska Wielki ProjektFoto: mat. prasowe

Kongres Polska Wielki Projekt jest cyklem debat nad strategicznymi wyzwaniami rozwojowymi stojącymi przed Polską i Europą w najbliższych dekadach. Idea przedsięwzięcia powstała w 2010 r., a w kolejnych latach stało się ono najważniejszym spotkaniem konserwatywnych środowisk opiniotwórczych w Polsce.

– Kongres Polska Wielki Projekt łączy rzeczywistości, które zbyt często traktujemy rozdzielnie: sztukę, ekonomię i politykę. Nasze myślenie i działanie są podzielone na dyscypliny, departamenty i resorty, ale przecież sztuka, ekonomia i polityką się łączą. Łączą się w jednym wielkim projekcie: Polska. A ten projekt ma swój główny fundament w kulturze – powiedział dr hab. Michał Łuczewski.

Do organizowanych od 11 lat wydarzeń zapraszane jest wybitne grono myślicieli, intelektualistów, ekonomistów oraz polityków z całego świata. Podczas debat poruszane są najważniejsze tematy z zakresu gospodarki, nauki i kultury, stanowiące okazję do wspólnej refleksji nad Polską oraz jej miejscem w Europie i świecie.

Pierwsza część XI edycji Kongresu Polska Wielki Projekt odbędzie się w dniach 28-29 maja na Zamku Królewskim w Warszawie. Tytuł zbliżającego się wydarzenia to "XXI wiek – Bezpieczeństwo – Kultura". Podczas dwóch dni Kongresu odbędzie się siedem paneli. Pięć z nich będzie dotyczyć kwestii bezpieczeństwa: energetycznego, finansowego, kulturowego, zdrowotnego oraz logistycznego. Pozostałe dwa panele będą związane z 50. rocznicą powołania Komitetu Odbudowy Zamku Królewskiego.

Punktem kulminacyjnym drugiego dnia Kongresu będzie wręczenie Nagrody im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, które odbędzie się o godz. 16:00.

Nagroda im. Lecha Kaczyńskiego przyznawana jest wybitnym polskim twórcom, których dzieła przyczyniają się do lepszego zrozumienia historii i tradycji Polski oraz stanowią cenną inspirację na przyszłość. Otrzymali ją m.in. reżyser Lech Majewski, rzeźbiarz Jerzy Kalina, kompozytor Michał Lorenc, pisarz Jarosław Marek Rymkiewicz, Antoni i Andrzej Krauze oraz Bronisław Wildstein. Laureatami byli równie kompozytor Wojciech Kilar oraz pisarz Marek Nowakowski. W skład Kapituły Nagrody wchodzą osoby zasłużone dla polskiego życia publicznego, jak dyrygent Joanna Wnuk-Nazarowa, sędzia Bogusław Nizieński, czy legendarny przywódca Solidarności Andrzej Gwiazda.

Partnerem strategicznym I części tegorocznej edycji KPWP jest PZU. Partnerami są również Zamek Królewski oraz Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.

Patronat medialny sprawują: Polskie Radio, Program 2 Polskiego Radia, Program 3 Polskiego Radia, Polskie Radio 24, Audytorium 17, Polska Press Group, "Wszystko Co Najważniejsze", Radio WNET, TVP, Polsat.

#PWP2021 #polskawielkiprojekt #kongresPWP


Program I części XI Kongresu Polska Wielki Projekt

Piątek, 28 maja

10:00 – Rejestracja

11:00-12:30 – Bezpieczeństwo zdrowotne Polaków
Anna Janiczek
Prof. Grzegorz Gielerak
Prof. Jan Walewski
Filip Nowak
Moderator: Adam Giza

12:30-14:00 – Bezpieczeństwo energetyczne
Tomasz Teluk
Paweł Turowski
Tomasz Szulc
Marcin Chludziński
Moderator: Grzegorz Górny

14:00-15:00 – Przerwa na kawę

15:00-16:30 – Bezpieczeństwo logistyczne
Przemysław Sypniewski
Bogusław Cichoń
Michał Kuczmierowski
Moderator: prof. Krzysztof Szczerski

16:30-18:00 – Bezpieczeństwo finansowe
Paweł Szałamacha
Leszek Skiba
Szymon Sypniewicz
Moderator: Marek Dietl

Sobota, 29 maja

9:30 – Rejestracja

10:30-12:00 – Bezpieczeństwo kulturowe
Mateusz Piotrowski
Edwin Bendyk
Prof. Andrzej Zybertowicz
Barbara Schabowska
Moderator: dr hab. Michał Łuczewski

12:00-13:30 – Dyskusja o koncepcji prof. Jana Bogusławskiego odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie
Prof. Wojciech Fałkowski
Prof. Magdalena Gawin
Prof. Jakub Lewicki
Bożena Radzio
Moderator: prof. Jerzy Bogusławski

13:30-14:30 – Przerwa na kawę

14:30-16:00 – Zamek Królewski w Warszawie jako centrum kultury narodowej. Przeszłość i wizja przyszłości
Prof. Juliusz A. Chrościcki
Prof. Wojciech Fałkowski
Prof. Jerzy Miziołek
Moderator: prof. Joanna M. Sosnowska

16:00 – Wręczenie nagrody im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego oraz otwarcie wystawy

Polecane